50 mln zł kary dla Polkomtel od UOKiK za opłaty za video streaming 1


Ponad 50 mln zł kary dla Polkomtel nałożonej przez UOKiK za opłaty za video streaming. Dodatkowe opłaty za treści multimedialne, czy słuchanie radia on-line nie były wyjaśnione na fakturze.
50 mln zł kary dla Polkomtel od UOKiK

Klient zawiadomił UOKIK, że Polkomtel dolicza mu opłaty za video streaming, mimo że miał wykupiony pakiet internetowy

Pod koniec grudnia 2018 r. przeciwko Polkomtel zostało wszczęte postępowanie, w którego toku potwierdzono, że abonenci nie mogli w pełni korzystać z pakietu, gdyż ponosili nieuzasadnione opłaty. Klienci byli przekonani, że po zawarciu umowy będą mogli korzystać z wykupionej transmisji danych. Wykupując pakiet internetowy, Klient otrzymuje określoną wielkość zużycia danych (np. 5, czy 15 GB). Nie ma przy tym określonej liczby i typu stron do oglądania, jak ma to miejsce przy wykupowaniu pakietu telewizyjnego. Wykupując pakiet internetowy, Konsument ma prawo korzystać ze wszystkich rodzajów transmisji danych bez dodatkowych opłat, a przedsiębiorcy nie powinni tego ograniczać.
Dodatkowe opłaty mogą być jedynie ustalone przez właścicieli płatnych serwisów takich np. VOD.

Bezpieczny internet, Nielimitowany internet oraz Pakiet non stop w Polkomtel znalazł się pod lupą UOKIK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że Konsumenci nie mogli w pełni korzystać z w/w pakietów. Powodem tego było to, że Polkomtel od 2013 r. do 2017 r. pobierał dodatkowe opłaty za tzw. video streaming, czyli słuchanie radia on-line, oglądanie filmów w internecie bądź innych treści video. Opłaty te wynosiły 40 groszy za minutę transmisji. Zdaniem urzędu zgodnie z zasadą tzw. otwartego internetu, Abonenci winni mieć dostęp do wszystkich portali w ramach wykupionego pakietu. Każdy konsument powinien móc korzystać ze wszystkich zasobów internetu na równych i niedyskryminacyjnych warunkach.

Prezes UOKiK nakazał Polkomtel zaprzestać stosowania tej praktyki.

Dodatkowe opłaty nie były wyszczególnione na fakturze. Widniały one w pozycji: Połączenia i SMS-y wykonane w kraju. Takie działanie wprowadzało Konsumentów w błąd, gdyż dopiero po analizie bilingu można było stwierdzić, że jest się zmuszonym do zapłaty za usługi multimedialne. Praktyka ta została zaniechana przez Polkomtel.

50 mln zł kary dla Polkomtel za naruszenie zbiorowych interesów Konsumentów

Prezes UOKiK stwierdził, że Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Nałożył za to karę 50 634 687 zł, a ponadto spółka musi opublikować na swojej stronie internetowej oraz w swoich mediach społecznościowych oświadczenie wraz z linkiem do rozstrzygnięcia urzędu.

Ponosiłeś w Polkomtel opłaty za treści multimedialne, czy słuchanie radia on-line? Zgłoś reklamację!

Decyzja UOKIK nie jest prawomocna i operator może się od niej odwołać do sądu. Jednakże każdy Konsument może złożyć reklamację i domagając się zwrotu opłat, powołując się na decyzję UOKiK.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90

Źródło: Uokik.gov.pl

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “50 mln zł kary dla Polkomtel od UOKiK za opłaty za video streaming