Bazy i listy dłużników, do których można trafić 2


Listy dłużników od A do Z – kompendium informacji o bazach dłużników

W artykule tym przedstawię w skrócie wszystkie działające w Polsce listy dłużników, do których można trafić. Bazy dłużników noszą nazwę Biur Informacji Gospodarczej. Są one miejscem, gdzie upoważnione podmioty umieszczają nie tylko negatywne informacje o dłużnikach, ale również pozytywne wpisy o wiarygodnych kontrahentach. To nie tylko zbiór danych, ale też miejsce, gdzie można sprawdzić informacje na temat wiarygodności finansowej osób i firm. Każda baza dłużników gromadzi, przechowuje oraz udostępnia informacje na podstawie stosownych umów. Tyle tytułem wstępu.

Listy dłużników - Bazy dłużników

 

Straszak, kara, a jednocześnie nagroda i wsparcie

Listy dłużników pełnią czworaką funkcję. Z jednej strony są straszakiem dla nierzetelnych klientów, pełniąc funkcję prewencyjną lub w ostateczności są karą. Z drugiej strony mogą też być nagrodą dla rzetelnych płatników i doskonałym wsparciem w budowie wiarygodności finansowej i wizerunku solidnego płatnika. Są też wsparciem dla firm i instytucji, które korzystają z nich, pomagając w eliminowaniu nierzetelnych kontrahentów.

Biura Informacji Gospodarczej o ile z nim współpracujesz, mogą ci pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych sytuacji związanych z brakiem płatności ze strony kontrahenta. Możesz w nich sprawdzić każdą osobę i firmę pod kątem wiarygodności finansowej przed zawarciem z nią jakiejkolwiek umowy lub przed sprzedażą towaru bądź usługi. Jeżeli jakakolwiek firma lub osoba prywatna uporczywie uchyla się przed zapłatą należności, to wówczas możesz umieścić w bazie dłużników negatywny wpis na temat tego długu, aby przestrzec innych. Z drugiej strony, jeżeli masz solidnego klienta płacącego terminowo, możesz umieścić w bazie pozytywną informację na jego temat. Będzie to dla innych sygnałem, że jest to solidna firma lub osoba terminowo regulująca swoje zobowiązania.

Jak działa lista dłużników?

Każdy BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczych działa w oparciu o ustawę przechowywaniu, udostępnianiu i wymianie informacji oraz danych gospodarczych.

Każda taka lista dłużników posiada własną bazę danych o klientach, którą administruje i zarządza. Biura te oprócz przechowywania i udostępniania informacji również na bieżąco je aktualizują. Z baz BIG-ów mogą korzystać na podstawie zawartej umowy małe i duże firmy, organizacje, spółdzielnie, spółki oraz osoby prywatne.

Kogo można wpisać na listy dłużników?

Do bazy dłużników można wpisać każdego, kto zalega z płatnościami, tak firmy, jak i osoby prywatne. O ile się ma podpisane umowy, to wpisów można dokonać w dowolnej ilości biur informacji gospodarczej.

Wpisu dłużnika na listę BIG można dokonać pod kilkoma warunkami, które powinny być obowiązkowo spełnione przed jego dokonaniem.

1. Minimalna wartość zadłużenia uprawniająca do dokonania wpisu musi wynosić odpowiednio:

  • w przypadku wpisu dotyczącego firmy jej dług musi być większy niż 500 zł,
  • w przypadku wpisania osoby prywatnej jej zadłużenie musi wynosić minimum 200 zł.

2. Okres utrzymywania się zadłużenia.

Od terminu płatności powinno upłynąć co najmniej 60 dni.

3. Należy obowiązkowo poinformować dłużnika o możliwości umieszczenia go na liście dłużników.

Miesiąc przed umieszczeniem w bazie dłużników trzeba powiadomić dłużnika o takiej możliwości listem poleconym. Wraz z tą informacją można jednocześnie przesłać ostateczne wezwanie do zapłaty pod rygorem dokonania wpisu do konkretnego biura informacji gospodarczej. Jeżeli dłużnik nie zareaguje i nie ureguluje należności, wówczas wpis będzie możliwy do dokonania zgodnie z prawem.

Jak długo bazy dłużników przechowują wpisy?

Listy dłużników BIG mogą przechowywać informacje nawet przez 10 lat. Rodzaj wpisu ma ogromne znaczenie dla wiarygodności finansowej.

Zalety pozytywnego wpisu:

  • jeżeli do bazy trafi pozytywny wpis na twój temat, to będzie to dla ciebie wielkim plusem. Będziesz miał ułatwiony dostęp do wielu produktów i usług szczególnie bankowych. Możesz np. uzyskać kredyt na lepszych warunkach. Natomiast jeżeli prowadzisz firmę, to wówczas możesz liczyć np. na dłuższe terminy płatności.

Konsekwencje negatywnego wpisu:

  • negatywny wpis, który trafi na listy dłużników, sprawi ci znaczne problemy. Utrudni lub wręcz uniemożliwi zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki. Nie będziesz mógł też podpisać umowy na telefon komórkowy itp. W przypadku, jeżeli prowadzisz firmę, to nie będziesz mógł skorzystać z wielu produktów bankowych lub uzyskać odroczonych terminów płatności.

Budowanie wiarygodności finansowej w oparciu o listy dłużników

Na przykład banki umieszczają w bazach BIG informacje o swoich Klientach zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Dlatego, jeżeli zależy ci na budowaniu swojej wiarygodności finansowej, to możesz w tym celu wykorzystać możliwość uzyskania pozytywnego wpisu. Żeby tego dopilnować, musisz po spłaceniu zobowiązania zwrócić się do banku, aby ten przekazał do biura informacji gospodarczej informację o spłacie zobowiązania.

Każdy pozytywny wpis buduje twoją wiarygodność i w oczach potencjalnych kontrahentów stajesz się osobą lub firmą pewną i godną zaufania.

Zabezpieczenie dłużników przed nimi samymi

Według mnie bodajże najważniejszą funkcją, jaką pełnią listy dłużników BIG jest zabezpieczenie dłużników przed nimi samymi. Raczej się nie zdarza, że ktoś nie płaci rat kredytów, rachunków, czy czynszu za mieszkanie, bo nie chce lub nie lubi. Zaległości w płatnościach najczęściej wynikają z tego, że osoba zadłużona utraciła płynność finansową. Po prostu jej przychody są zbyt niskie w stosunku do obciążeń. W takich sytuacjach niektóre osoby podejmują błędne decyzje i próbując wyjść na prostą, niepotrzebnie dalej się zadłużają. Wiele osób działa też po prostu niefrasobliwie. Mając problemy z opłaceniem comiesięcznych rachunków, podpisują kolejne umowy, które niosą z sobą następne płatności. Dlatego też nie uważam za zło zablokowania osób niefrasobliwych przed negatywnymi skutkami ich pochopnych decyzji.

Jakie są listy dłużników, do których można trafić?

Obecnie w Polsce działa kilka list dłużników, które niżej wymieniam:

  1. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, które przechowuje i gromadzi dane dotyczące zobowiązań kredytowych i finansowych oraz …. czytaj więcej.
  2. KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. tworzy ogólnopolską bazę informacji o kontrahentach, tak solidnych i rzetelnych, jak i nierzetelnych na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Firmy oraz osoby prywatne mogą….czytaj więcej.
  3. BIG InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej jest to lista dłużników gromadząca i udostępniająca dane o ….czytaj więcej.
  4. ERIF, czyli Europejski Rejestr Informacji Finansowej należący do Grupy Kapitałowej KRUK. Jest on jednym z biur informacji gospodarczych, które przechowuje i udostępnia dane o ….czytaj więcej.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że w tym krótkim materiale udało mi się naświetlić podstawowe zasady działania, na których opierają się listy dłużników. Liczę też, że udało mi się, je choć trochę odrzeć z mitu „potwornego zła”, które dotyka najbiedniejszych. Jeżeli masz pytania o bazy dłużników lub stwierdzisz, że pominąłem kwestię, która ciebie interesuje, to zapytaj o to w komentarzu, który znajdziesz poniżej.

Wasze opinie

Zapraszam też zarówno dłużników, jak i wierzycieli, którzy mieli „przygodę” z którymkolwiek z BIG-ów o umieszczenie swojej opinii. Chodzi mi zarówno o pozytywne, jak i negatywne odczucia, spostrzeżenia oraz doświadczenia w kontaktach z tymi instytucjami. Opis każdej sytuacji może okazać się sporym wsparciem merytorycznym dla innych czytelników bloga.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “Bazy i listy dłużników, do których można trafić

  • MarekFam

    Artykuł dobry i wiele wyjaśnia, ale moim zdaniem tych baz jest za dużo i dla tego można się w tym pogubić. Niedługo w Polsce nie da się żyć, bo jak nie skarbówka wykańcza ludzi, to inne urzędy. Za wszystko będą wpisywali do jakichś baz i żegnaj kredycie na dom czy mieszkanie. Trudno się dziwić, że ludzie emigrują, a emigrują nie tylko za pieniędzmi ale też przez te bazy i długi. Mój kolega był ścigany za podatki, bo mu firma padła i nikt w skarbówce nie chciał z nim rozmawiać o ugodzie, a dodatkowo gdzieś właśnie go wpisali i nie miał szans na mieszkanie więc po prostu wyjechał. Naprawdę te rejestry przynoszą więcej szkody niż pożytku!

     
    • Anonim

      Masz rackę. Mnoży się ich jak przysłowiowych psów. Zastanawiam się tylko po co ich tyle jest skoro jak ostatnio czytałem wymieniają się między sobą danymi? BIK rozumiem. Zbierają informacje o spłacie kredytów itp., z których korzystają banki i inne firmy finansowe. Ale po co ta cała reszta? Z tego co wiem to jest ich chyba 6. BIK, KRD, ERIF, Infomonitor, jakieś Krajowe biuro informacji i jeszcze chyba jakiś bankowy rejestr. Jak tak dalej pójdzie to niedługo każdy z nas będzie w jakiejś bazie. To jakiś absurd! Niech stworzą jeszcze bazę noszących zimą kalesony, z której mogliby korzystać producenci bielizny. Może do tego jeszcze jakąś bazę idiotów, w której umieszczaliby za niemądre zachowania. Baza bazę bazą niedługo będzie poganiała!