BIG Infomonitor rejestr dłużników – co to jest, czym jest 2


Co to jest, czym jest BIG Infomonitor Biuro Informacji Gospodarczej?

W tym artykule postaram się w dużym skrócie odpowiedzieć na to pytanie oraz wyjaśnić podstawowe kwestie związane z jego funkcjonowaniem. Przez jednych jest on traktowany jako tzw. straszak, a przez innych jako surowa kara. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy wpis w nim jest karą, czy może też być nagrodą? Poniżej dowiesz się jakie dane gromadzi i udostępnia rejestr dłużników BIG. Sprawdzisz też m.in. kto do niego trafia i za jakie przewinienia oraz jak umieścić wpis o nierzetelnym kontrahencie.

BIG Infomonitor rejestr dłużników

Czym jest BIG Infomonitor Biuro Informacji Gospodarczej?

Rejestr dłużników BIG InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej jest instytucją gromadzącą, przechowująca i udostępniającą informacje gospodarcze. Zawiera ona dane o nierzetelnych płatnikach, czyli dłużnikach oraz o rzetelnych firmach i osobach terminowo regulujących zobowiązania finansowe. Informacje do BIG mogą przekazywać przedsiębiorcy indywidualni oraz firmy na podstawie stosownej umowy.

Jakie dane gromadzi i udostępnia?

Rejestr dłużników BIG może zawierać zarówno pozytywne wpisy, jak i negatywne. Wpis pozytywny informuje o terminowym uregulowaniu danej należności, natomiast negatywny o braku danej płatności w terminie, bądź wcale. Dokonane wpisy, czyli zgłoszone dane są utrzymywane do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Informacja o istniejącym długu może być przechowywana w bazie nawet przez okres 10 lat.

BIG Infomonitor oprócz obsługi własnej bazy obsługuje również wymianę informacji między bankami o wywiązywaniu się poszczególnych klientów ze swoich zobowiązań finansowych. Dzięki niemu każdy bank, instytucja, firma lub osoba prywatna może potwierdzić wiarygodność finansową swoich klientów i kontrahentów.

Kto trafia do rejestru dłużników BIG Infomonitor?

Może do niego trafić każdy niezależnie czy jest to firma, instytucja czy osoba prywatna. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Żeby wpis mógł zostać umieszczony przez wierzyciela, to zaległość dłużnika musi wynosić:

  • 500 zł, jeżeli chodzi o firmę,
  • 200 zł, jeżeli chodzi o osobę prywatną,
  • dodatkowo zaległość musi się utrzymywać powyżej 60 dni, aby ktokolwiek mógł umieścić wpis na jej temat.

Za co można trafić do bazy Biura Informacji Gospodarczej?

Do bazy możesz zostać wpisany np. za:

  • opóźnienia w spłacie kredytów,
  • nieterminową spłatę innego rodzaju zobowiązań,
  • nieuregulowane rachunki telekomunikacyjne,
  • zaległości w opłatach za prąd, gaz, wywóz nieczystości,
  • zaległości alimentacyjne,
  • zaległości podatkowe i w ZUS,
  • niezapłacone pensje i wynagrodzenia,
  • niezapłacone faktury za towary i usługi,
  • oraz inne.

Dowiedz się więcej o rejestrach dłużników:

Jak umieścić wpis w bazie BIG Infomonitor?

Jeżeli masz problem z dłużnikiem, to powinieneś wiedzieć, że nie dokonasz wpisu natychmiastowo. Wymaga to kilku dodatkowych kroków.

Jak to zrobić?

  1. Podpisz stosowną umowę.
  2. Uzyskaj wyrok sądowy z klauzulą wykonalności.
  3. Wyślij dłużnikowi wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisie do rejestru dłużników – najczęściej samo ostrzeżenie o dokonaniu wpisu dyscyplinuje do tego stopnia, że dłużnik zwraca dług.
  4. Jeżeli dług nie zostanie uregulowany w terminie 14 dni, wówczas wpisz dłużnika do rejestru BIG Infomonitor.

Czym skutkuje dla dłużnika wpisanie do Biura Informacji Gospodarczej?

Skutki są bardzo nieciekawe i może on je odczuwać nawet przez 10 lat. Przez ten okres dłużnik z pewnością nie uzyska kredytu, nie kupi telefonu ani nie podpisze umowy o usługi telekomunikacyjne.

Opinie o BIG Infomonitor

Jeżeli miałeś do czynienia z tą instytucją, to podziel się swoją opinią z innymi czytelnikami bloga. Zachęcam do umieszczania w komentarzach poniżej swoich opinii zarówno dłużników, jak i wierzycieli. Da to pełen obraz dzaiałania tej instytucji i jej podejścia do klienta zarówno w oczach osoby wpisanej do rejestru, jak i ze strony wpisującego.

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem na wstępie, przedstawiłem tę instytucję w dużym skrócie. Dlatego, w przypadku pytań proszę, zadawać je w komentarzu pod tym artykułem. Postaram się na nie odpowiedzieć jak najszybciej. W przypadku bardziej złożonych pytań przygotuję artykuł na ten temat i w podam w odpowiedzi link do niego.

Pozostaje mieć nadzieję, że po lekturze niniejszego artykułu już nie będziecie mylili BIG-u z BIK, który jest zupełnie inną instytucją.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “BIG Infomonitor rejestr dłużników – co to jest, czym jest