Czarna lista firm finansowych - lista ostrzeżeń publicznych KNF
Skąd nie pożyczać oraz gdzie nie lokować pieniędzy i oszczędności, by nie narazić się na oszustwo, czy wyłudzenie? W tym artykule dowiesz się jak uniknąć oszustów finansowych. Ponadto wskaże ci, jak i gdzie sprawdzić, czy czarna lista firm finansowych nie zawiera wpisu na temat firmy, której usługami jesteś zainteresowany.
Zapewne nie raz szukając źródła finansowania, kredytu bądź pożyczki działałeś pod wpływem emocji wywołanych konkretną potrzebą finansową. W nagłych sytuacjach instynktownie działasz szybko, często wręcz intuicyjnie. Starasz się jak najszybciej znaleźć atrakcyjną ofertę, aby zaspokoić pilne potrzeby bądź załatać dziurę w domowym budżecie. Podobnie rzecz się ma z lokowaniem oszczędności. Każdy szuka jak najatrakcyjniejszej propozycji z maksymalnie wysokim oprocentowaniem zdeponowanych środków. Naszą uwagę każdorazowo przykuwają oferty zapewniające najlepsze warunki finansowe, a dzieje się tak wręcz podświadomie. Dlatego też warto wiedzieć gdzie nie pożyczać oraz nie lokować swoich pieniędzy, by nie narazić się na oszustwo lub wyłudzenie oszczędności.
Nie wszystko złoto co się świeci, a pośpiech nie sprzyja ostrożności
Większość osób, kiedy znajdzie taką ofertę, którą jest wstępnie zainteresowana, chce wiedzieć więcej na temat danego podmiotu i szuka tych informacji w Google. Nie do końca i nie zawsze jest to słuszne podejście, gdyż odszukane informacje to subiektywne oceny klientów, które nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Dany podmiot mógł zostać po prostu „obsmarowany” przez konkurencję podszywającą się pod Klientów.
Nie daj się omamić pozytywnymi opiniami
Drugi biegun to firmy mamiące potencjalne ofiary pozytywnymi opiniami na swój temat. Tak na przykład działała Pomocna Pożyczka, która sama umieszczała w sieci setki pozytywnych opinii na swój temat. Tworzyła nawet blogi i fora internetowe, na których podszywając się pod Klientów, zachwalała swoje usługi.
Co w takim razie robić? Czarna lista firm da ci odpowiedź gdzie nie pożyczać i nie lokować
Pamiętasz aferę Amber Gold? Firma ta działała bez zgody na wykonywanie czynności bankowych, wydawanej przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja ta prowadzi ogólnodostępną, otwartą listę firm działających bez jej zgody, która jest na bieżąco aktualizowana. To lista ostrzeżeń publicznych KNF.
Podjęcie jakiejkolwiek ważnej decyzji w kwestiach finansowych powinieneś poprzedzić sprawdzeniem firmy na Liście podmiotów nieposiadających zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych.
Sprawdzaj także czy podmiot posiada zezwolenie KNF
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości oprócz listy ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, możesz dodatkowo sprawdzić, czy dana firma posiada zezwolenie KNF. W tym celu musisz sprawdzić listę podmiotów nadzorowanych.
Lokując swoje oszczędności w firmie, która działa bez zezwolenia, musisz mieć świadomość, że powierzone środki pieniężne nie są objęte państwowymi gwarancjami ( Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – BFG, systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych – KDPW, czy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – UFG).
Gdzie zgłosić podejrzaną firmę?
Jeżeli masz informacje o firmach, których działalność budzi podejrzenie, że jest prowadzona bez wymaganego przepisami prawa zezwolenia, możesz powiadomić KNF, pisząc na adres: ostrzezenia@knf.gov.pl.
Uświadamiać i propagować listę KNF
Zastanawiające jest to, że pomimo tulu afer i tak dużej liczby poszkodowanych nikt nie pomyślał o zwiększeniu świadomości społecznej. Pomocna temu byłaby akcja propagująca ostrożność i korzystanie z listy ostrzeżeń publicznych KNF. Dawałaby ona wiedzę i uświadamiała gdzie nie pożyczać i nie lokować pieniędzy, by nie narazić się na ich utratę.
Kontrolować, karać i jeszcze raz karać
Z drugiej jednak strony lepiej likwidować zagrożenie u źródła i wprowadzić surowy system kar dla podmiotów wykonujących czynności bankowe bez zezwolenia. W szczególności powinno to dotyczyć firm przyjmujących wkłady pieniężne bez zezwolenia KNF. Każda z firm znajdujących się na tej liście powinna być drobiazgowo skontrolowana i obciążona wysoką karą.
Ile jeszcze trzeba afer, firm pokroju Amber Gold, Pomocna Pożyczka i innych byśmy zmądrzeli, stali się ostrożniejsi i nie dawali się naciągnąć?
Nie daj się oszukać - sprawdź koniecznie gdzie nie pożyczać, nie lokować pieniędzy:
Jeżeli miałeś do czynienia z próbą wyłudzenia Twoich pieniędzy przez jakąkolwiek firmę finansową, to opisz to w komentarzu poniżej.
Wielkie halo z tymi czarnymi listami. Co to daje? Dzisiaj firma nazywa się X, a jutro Y. Robią wały pod jedną nazwą, później wyprowadzają pieniądze, kupują inną spółkę z historią i jadą z lodami dalej pod inną nazwą. Proste jak czesanie barana w kok i żadna czarna lista firm nie na wiele się zda.
Czarna lista firm pożyczkowych to dobra sprawa ale powinni zrobić też czarną listę banków które stosują niedozwolone praktyki w walą nas po rogach aż trzeszczy i naciągają!
Odpowiem w ten sposób. Banków mamy zaledwie kilkadziesiąt, natomiast konsumentów ich usług są miliony. Tworzenie takiej listy po prostu mija się z celem, gdyż niejednemu bankowi zdarzyło się już mniejsze czy większe potknięcie. Są to, można powiedzieć instytucje "zaufania publicznego", jakby to zatem wyglądało, gdyby wszystkie lub niemal wszystkie znajdowały się na takiej liście?
UOKIK monitoruje postępowanie banków względem Klientów i ich działania, tzn. reaguje na nadsyłane przez Klientów zgłoszenia nieprawidłowości. Nie jest zatem tak, że banki są bezkarne, a oto przykład, który opisałem: http://www.adfinanse.pl/deutsche-bank-polska-zaplaci-7-mln-zl-kary-za-klauzule-niedozwolone/.
Więcej informacji o komunikatach UOKIK, które zrecenzowałem znajdzie Pan/Pani tutaj: http://www.adfinanse.pl/tag/uokik/