To, czego nie robić w trakcie upadłości konsumenckiej jest bardzo ważną kwestią. Bardzo często przewija się ona w pytaniach, które mi zadajecie. Dlatego postanowiłem Wam odpowiedzieć w niniejszym wpisie.
Upadłość konsumencka jest skomplikowanym procesem wymagającym odpowiedniego przygotowania się oraz właściwego zachowania w trakcie postępowania upadłościowego. To jak przygotować się do ogłoszenia upadłości opisuję w odrębnym wpisie (przeczytasz go TUTAJ). W tym wpisie skupimy się na tym, jakich sytuacji należy unikać oraz czego nie robić w trakcie upadłości konsumenckiej. Właściwe przygotowanie i zachowanie w czasie postępowania jest kluczem do sukcesu, którym jest umorzenie całości zadłużeń bez wyznaczania planu spłaty wierzycieli. Osoba zgłaszająca wniosek, jeżeli spełnia wymagania formalne (opisuję je TUTAJ) otrzyma bez większych problemów upadłość konsumencką. Jednakże ta nie wiąże się z automatycznym całkowitym oddłużeniem.
Zatem czego nie robić w trakcie upadłości konsumenckiej?
Żeby podnieść swoje szanse na całkowite umorzenie długów, w czasie postępowania upadłościowego nie powinieneś:
- Zwiększać stopnia swojego zadłużenia, a co za tym idzie niewypłacalności poza szczególnie uzasadnionymi wypadkami. Działanie takie może zostać poczytane przez sąd za umyślne zadłużanie się. W szczególnych przypadkach korzystać wyłącznie, że wsparcie finansowego rodziny i najbliższych znajomych.
- Pożyczać w żadnej formie od nikogo, z wyjątkiem wsparcia rodziny.
- Informować wierzycieli i osób trzecich o stanie swojego majątku dochodach czy wydatkach, ani też nie szukać z nimi kontaktu.
- Nawiązywać kontaktu z wierzycielami, którzy nie szuka kontaktu z Tobą i nie wzywają do zapłaty.
- Zawierać i podpisywać ugód z wierzycielami.
- Składać oświadczeń o uznaniu długu i o poddaniu się egzekucji.
- Ustanawiać z wierzycielami zabezpieczeń osobowych i rzeczowych długów.
- Wstępować w związek małżeński.
- Rozwodzić się.
- Dokonywać ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej, podziału majątku wspólnego ani zawierać jakiejkolwiek innej umowy małżeńskiej.
- Spłacać wspólnych długów małżeńskich w trakcie postępowania rozwodowego.
- Sprzedawać ani ofiarowywać innej osobie poszczególnych części swojego majątku.
- Ignorować postępowań sądowych i egzekucji komorniczej, czy wszelkich przesyłek i pism, które kieruje do Ciebie sąd.
- Ignorować przesyłek pocztowych oraz awizo.
- Zrzekać się dochodu np. poprzez rezygnację z pracy.
- Zrzekać się korzyści majątkowych, takich jak np. spadek.
- Ujawniać zamiaru ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Wydawać by się mogło, że tych ograniczeń czego nie robić w trakcie upadłości konsumenckiej jest dużo. Dotyczą one jednak tylko zachowań, przez co są niezwykle łatwe do wdrożenia. Zastosowując się do powyższych wskazówek, można naprawdę wiele zyskać.