Czy warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych? 1


Każdego roku wiele osób podejmuje nieraz trudne decyzje w kwestiach mieszkaniowych, chcąc nabyć własne M. Niewielki odsetek nabywców mieszkań stać na ich zakup ze środków własnych. Zdecydowana większość osób ma problemy choćby ze zgromadzeniem wymaganego wkładu własnego. Obecnie jego wysokość waha się w granicach od 10 do 20% w zależności od banku. Mimo tego większość mieszkań sprzedaje się na kredyt.

Czy warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych

 

Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem wieloletnim i dlatego trzeba należycie podejść do wyboru źródła finansowania. Z której oferty skorzystać? Który bank ma najniższe oprocentowanie? Ofert jest naprawdę dużo, wybór mamy olbrzymi, a banki prześcigają się w promocjach, by nas przyciągnąć. Chcąc dokonać właściwego wyboru, stajemy przed naprawdę niełatwym zadaniem. Jest kluczowe dla nas zadanie, gdyż konsekwencje wyboru, który dokonamy, będziemy odczuwać w postaci comiesięcznej raty przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

Wielu doradców zatrudnionych w firmach finansowych prowadzących branżowe portale tworzy rankingi kredytów hipotecznych. Ranking taki jest ciekawym i pomocnym rozwiązaniem pozwalającym przybliżyć internautom oferty banków i pomóc w wyborze najlepszej oferty. Przeanalizujmy czy warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych i jakie warunki musi on spełnić, by być rzeczywistym wsparciem.

Musimy zacząć od siebie samych

Planując zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, musimy się zastanowić na jak wysoki nas stać. W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić szczegółową analizę naszej sytuacji finansowej, podsumowując comiesięczne dochody oraz zobowiązania. Dzięki temu wstępnie określimy naszą zdolność kredytową i oszacujemy, na jak wysoką ratę będzie nas stać. Dodatkowo wiedząc jakim wkładem własnym dysponujemy oraz na jak wysoką ratę możemy sobie pozwolić, dowiemy się też pośrednio, jak drogie mieszkanie możemy kupić.

Kiedy mamy już mniej więcej ustalone, na co nas będzie stać, wówczas możemy przystąpić do poszukiwań odpowiedniego źródła finansowania. Warto skupić się na tym zadaniu i poświęcić mu taką ilość czasu, jaka będzie konieczna. Nie jest łatwe znalezienie taniego kredytu mieszkaniowego, który będzie z jednej strony dla nas osiągalny, a z drugiej zaspokoi nasze oczekiwania pod względem kosztów i warunków. Wymaga to czasu i zaangażowania z naszej strony, ale zwróci się z nawiązką. Niższy wkład własny, mniej formalności i dokumentów, a finalnie niższa rata? Temu zdecydowanie warto poświęcić swój czas.

Jak szukamy kredytu na mieszkanie?

Poszukujących możemy podzielić na cztery grupy.

  1. Pierwsza to osoby, poszukujące atrakcyjnych ofert w internecie, które korzystają między innymi z rankingów i porównań kredytów mieszkaniowych.
  2. Druga grupa klientów to osoby, które korzystają z usług swojego banku. Osoby z tej grupy są najbardziej narażone na uwikłanie się w drogi kredyt.
  3. Trzecia grupa to Klienci korzystający z usług niezależnych doradców kredytowych, którzy dysponują ofertami wielu banków.
  4. Ostatnia czwarta to osoby, które chodzą od banku do banku, zbierając dane, porównując je i na tej podstawie próbując wartościować oferty.

Czym jest ranking kredytów hipotecznych?

W zasadzie jest to tabela z nazwami banków oraz parametrami kredytów przez nie oferowanych. Parametry te to podstawowe informacje o produkcie takie jak prowizja, oprocentowanie, czas spłaty oraz skrót najważniejszych warunków. Dzięki temu dowiemy się na jednej stronie, w którym banku otrzymamy najwyższy kredyt, w którym będziemy mieli najniższe oprocentowanie oraz gdzie możemy liczyć na najdłuższy czas kredytowania. W niektórych z rankingów znajdziemy dodatkowo informacje, który bank, jakiego udziału własnego wymaga. Akcesoryjnym ułatwieniem, w które jest wyposażony ranking kredytów hipotecznych, są umieszczone przy każdej ofercie bezpośrednie linki do formularzy wniosków o przyznanie kredytu lub do zapytania o dany produkt.

Czy warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych?

Zdecydowanie tak, gdyż stanowią one świetne ułatwienie, pozwalają uniknąć straty czasu na wędrówki po bankach i żmudne zbieranie ofert, by je porównać. Dzięki nim na jednej stronie dosłownie w kilka minut możemy porównać najciekawsze propozycje kredytów mieszkaniowych. Jednakże ich przydatność jest ograniczona czasowo. Finanse to bardzo zmienna branża i warunki kredytowania w poszczególnych bankach są bardzo płynne. W związku z tym ranking kredytów hipotecznych będzie niezmiernie pomocny, ale pod warunkiem, że będzie on przez jego twórców na bieżąco aktualizowany o zmiany zachodzące w ofertach. Informacja o ostatniej aktualizacji powinna być podana np. pod tabelą z parametrami. Jeżeli takowej informacji nie znajdziemy, to wówczas należy przyjąć, że ranking był aktualny na dzień jego publikacji. Jeżeli nie ma informacji o aktualizacji, a data publikacji jest starsza niż trzy miesiące, to rankingu takiego możemy nawet nie czytać.

Pomimo że rankingi są bardzo wygodnym źródłem informacji, w związku z powyższym najlepiej jest nie polegać wyłącznie na nich, a korzystać równolegle z innych dostępnych źródeł informacji. Jeżeli korzystając z rankingu kredytów hipotecznych, znajdziemy ofertę, która nas zainteresuje, najbezpieczniej będzie ją zweryfikować telefonicznie na infolinii danego banku.

Z jakiej jeszcze pomocy możemy skorzystać przy wyborze najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego?

Od dawna wiadome jest, iż rekomendacje i polecenia od znajomych i rodziny to doskonały sposób na wyłowienie ciekawej oferty. Każdy, kto planuje w najbliższym czasie zakupić nieruchomość na kredyt, powinien rozpytać wśród rodziny i znajomych czy mogą polecić jakiś bank lub firmę doradczą. Ponadto sprawdzić dostępne w internecie rankingi kredytów hipotecznych, by wstępnie zapoznać się z ofertami poszczególnych banków.

Posumowanie

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, muszę przyznać, że warto. Muszę jednak podkreślić, że rankingi kredytów musimy traktować jedynie jako podpowiedź, czy drogowskaz, a nie jako ostateczny wyznacznik. Możemy się nimi sugerować, a nie kierować, gdyż nie zawsze będą one zawierały wszystkie ważne dla nas informacje jako dla osób zaciągających kredyt hipoteczny. A musimy pamiętać, iż sytuacja (majątkowa, rodzinna, zawodowa) każdego z nas jest inna i dla każdego inne czynniki będą decydujące przy doborze oferty.

Opinie

Nie musisz zgadzać się z tym, co napisałem, to tylko moja subiektywna opinia. Dlatego, jeżeli masz doświadczenie w korzystaniu z tego typu rozwiązań, czy wyrobioną opinię na ich temat podziel się tym z innymi czytelnikami mojego bloga. To również będzie dla nich podpowiedzią czy warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Czy warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych?

  • Pietka

    Według mnie takie rankingi w większości to bzdura. Tak jak piszecie te automatyczne jak je nazywają porównywarki to stek bzdur. Szukałem kiedyś kredytu na remont domu i skorzystałem z takiego cuda techniki na comperia i wybrałem kredyt. Zdziwko miałem później niezłe jak się okazało, że wszystkie dane, które tam były się nie zgadzały. Oprocentowanie, prowizja wszystko było inne, a w banku mi powiedzieli, że mieli takie warunki kilkanaście miesięcy wcześniej. Dalego takie automaty, o które nikt nie dba i ich nie aktualizuje na bieżąco wprowadzają tylko w błąd.
    Według mnie w porządku są takie zwykłe pisane przez człowieka porównania kredytów gdzie podane są konkretne warunki dla odpowiednich kwot, a do tego jest jeszcze podana data na jaki dzień jest to aktualne.