Czyszczenie BIK? – Stop! Nie daj się naciągnąć 1


Obserwując fora internetowe zauważyłem sporo pytań o oferty czyszczenia BIK. Z drugiej strony zaobserwowałem, że pojawia się sporo ogłoszeń i reklam firm oferujących czyszczenie BIK. Z miejsca nasunęło mi się skojarzenie odnośnie powiedzenia, że popyt rodzi podaż. Tak też jest w tym przypadku. Firmy pseudo oddłużeniowe obserwują rynek i dostarczają klientowi dokładnie to czego on szuka. W reklamach tych firm jesteśmy zapewniani o olbrzymiej skuteczności tego rodzaju działań i wielu korzyściach płynących z faktu skorzystania z tego typu usług. Stanowczo przestrzegamy przed korzystaniem z tego rodzaju usług, a dlaczego przeczytaj w dalszej części artykułu.

Czyszczenie BIK
Jaka jest skuteczność firm oferujących czyszczenie BIK? Otóż żadna! Czyszczenie BIK to fikcja, a raczej czyszczenie kieszeni, po którym pieniędzy nie odzyskasz. Przeczytaj jak działają firmy oferujące te usługi, dlaczego nie należy im ufać.

Jak to działa?

W sieci pojawia się bardzo dużo zapytań i próśb o poradę związanych z możliwością „wyczyszczenia BIK“. Są one pisanych przez osoby „zablokowane w bankach” wskutek posiadania negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Firm oferujące czyszczenie BIK opierają swoje działanie o prostą zasadę, „jest popyt, jest usługa”. Skoro wiele osób pyta się o to samo to dlaczego na tym nie zarobić? Klient dostanie to, czego szuka, a czy zostanie obsłużony uczciwe i skuteczne to już inna sprawa. Można to także określić jako „chcesz, to masz”, tym bardziej że nieuczciwe firmy działające w ten sposób mogą zaoferować wszystko i obiecać jeszcze więcej.

Reklama tego rodzaju usług powinna brzmieć w następujący sposób „…Interesuje cię czyszczenie BIK? Nie bardzo mamy o tym pojęcie, ale jak nam zapłacisz, to spróbujemy coś wykombinować…” To placebo w czystej postaci, nie zaszkodzi (chyba że kieszeni), ale i nie pomoże.

Jakie dane trafiają do BIK?

BIK zgodnie z prawem bankowym przetwarza dane dostarczone przez banki i SKOK-i zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jak to wygląda? Bardzo prosto. Zaciągasz kredyt i informacja o tym jest przekazywana do BIK. Jeżeli opóźniasz się z opłaceniem raty, to informacja o tym fakcie trafi do bazy BIK. Obiegowa opinia opiera się na tym, jakoby były przechowywane wyłącznie informacje o zaległościach w spłatach zobowiązań. Nic bardziej mylnego. Jeśli spłacasz zobowiązanie terminowo, wówczas banki również przekazują informację o tym do Biura Informacji Kredytowej. Trafiają tam wszystkie informacje (dobre i złe) o posiadanych zobowiązaniach finansowych i sposobie ich obsługi niezależnie od tego, czy będzie to kredyt, karta kredytowa, debet w rachunku czy nawet zakup na raty.

Czy czyszczenie BIK jest możliwe?

BIK przechowuje wpisy negatywne 5 lat

Nawet po spłacie źle obsługiwanego zobowiązania dane na ten temat (negatywne wpisy) będą przechowywane przez okres 5 lat. Odbywa się to nawet bez twojej zgody na ich przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych.

Nie płać za coś, co możesz zrobić sam

Jeżeli dasz się skusić reklamie i skorzystasz z usług firmy lub kancelarii oferującej czyszczenie BIK, to wyrzucisz pieniądze w błoto. Żadne firma zewnętrzna nie może wyczyścić BIK w żadnym wypadku! Wpisy w Biurze Informacji Kredytowej są dokonywane przez banki i one mogą je modyfikować oraz usuwać. Zapewne o tym nie wiedziałeś, ale prawo to przysługuje również tobie! Po co zatem płacić pośrednikowi za coś, co można zrobić samemu. Wystarczy udać się do instytucji, która dokonała wpisu i poprosić o modyfikacje danych bądź ich usunięcie. Działając w porozumieniu z bankiem, zyskujesz dodatkowo pewność, że nie zrobisz niczego na swoją szkodę i nie usuniesz pozytywnych wpisów, jak to ma miejsce w przypadku firm oferujących czyszczenie BIK.

UWAGA! Ewentualnemu usunięciu zgodnie z prawem podlegają tylko wpisy pozytywne!

Jeżeli masz w BIK zarówno wpisy pozytywne, jak i negatywne, to jaki sens ma usuwanie tych lepszych? To tylko pogorszy Twoją sytuację i wpłynie bardzo negatywnie na dalszą możliwość korzystania z usług bankowych. Pozytywne wpisy są Twoim atutem, którego po prostu nie warto się pozbywać. Są one niezmiernie pomocne w uzyskaniu kolejnego kredytu bądź skorzystaniu z innej usługi bankowej.

Co, jeśli informacje w BIK są nieaktualne lub zostały omyłkowo wprowadzone?

W tej sytuacji przysługuje ci prawo poprawienia tych danych. Możesz to zrobić, zwracając się do instytucji, która takowego wpisu dokonała. W tym przypadku również nie są potrzebni pośrednicy, gdyż ty sam najlepiej znasz Swoją sytuację i zadbasz o Swoje dobro. Zewnętrznej firmie doradczej będziesz musiał zapłacić, a nie zrobi ona nic, ponadto co mógłbyś zrobić sam. Trzeba przy tym pamiętać, że firmom takim nie zależy na twoim dobrze, a jedynie na twoich pieniądzach. Po dokonaniu opłaty za usługę przestaniesz się liczyć ty i twój problem. Zostanie wysłane niejako z automatu standardowe pisemko i nikt dalej nie będzie się interesował ani twoją sprawą, ani tobą. Żadne czyszczenie BIK nie zostanie przeprowadzone.

Jak działają firmy pseudo czyszczące BIK?

Zapewniam cię, że nie kontaktują się one z BIK, a jedynie ograniczają się do wysyłania sztampowych pism do banków. Pisma te wyglądają identycznie i zmieniane są w nich tylko dane osobowe wnioskodawcy. Jaki to ma skutek? Żaden! Najczęściej pisma te dotyczą ewentualne restrukturyzacji zadłużenia lub po prostu prośbę o zawarcie ugody.

Mogą wyczyścić twój BIK jedynie ze wpisów pozytywnych

Korzystając z tego rodzaju usług, można uzyskać tylko taki skutek, jeżeli chodzi o „wyczyszczenie czegokolwiek”. Twoje pozytywne wpisy znikną, a ty możesz mieć pretensje tylko do Siebie. Złożysz reklamacje do takiej firmy? Pozwiesz ją do sądu? Dlaczego? Przecież usługa została wykonana i BIK jest wyczyszczony, a że z „pozytywów” to już inna kwestia.

Nie odzyskasz swoich pieniędzy – wyczyszczą, ale Twoją kieszeń

Dodatkowym przyczynkiem do tego, by unikać wszelkiego rodzaju firm doradczych i innych „cudotwórców” zapewniających „skuteczne” czyszczenie BIK są zapisy w ich umowach. Mówią one o tym, że wniesiona oplata, nie podlega zwrotowi niezależnie od skutku działań danej firmy. Gwarantuję ci, że nie spotkasz firmy, która zgodzi się na zmianę tego zapisu i zwrot środków w przypadku niepowodzenia.
Umowy w tych firmach tworzą prawnicy i nie łudź się, że są one korzystne dla ciebie. Są one tworzone na rzecz danych firm i je chronią, a nie twoje interesy. Owszem możesz skonsultować treść takiej umowy z radcą prawnym, ale to dodatkowy koszt, którego nie warto ponosić.

Końcowa ocena usług czyszczenia BIK

Ujmę to w bardzo prosty sposób! Czyszczenie BIK to czysta mrzonka i jeżeli chcesz wyrzucić pieniądze w błoto, to lepiej przekaż je na dom dziecka lub jakąkolwiek fundację. Jeżeli opłacisz czyszczenie BIK, nie zyskasz nic, a zarobi jedynie nieuczciwy pośrednik. Natomiast jeżeli przekażesz datek na fundację, również nic nie zyskasz, ale dzięki twoim pieniądzom zyskają najbardziej tego potrzebujący.

Zapraszam do komentowania
Jeżeli korzystałeś z tego typu usług, to proszę, opisz swoje wrażenia i ich skutek w komentarzu, aby przestrzec innych.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Czyszczenie BIK? – Stop! Nie daj się naciągnąć

  • Zbikowany

    Te firmy usuwające z Bik to ściema najgorsza jaka może być. Jestem w Biku i chciałem się wydostać, dlatego szukałem kogoś kto to załatwi i znalazłem kilka firm. Żadna z nich nic nie zrobiła, poza wyciągnięciem kasy, ewentualnie próbowaniem wyciągnięcia. Nie polecam takich usług! Dobrze napisali tutaj, że jeżeli masz coś zrobić, to zrób to sam!