Definicja finansów osobistych – czym są finanse osobiste


Jaka jest definicja finansów osobistych? Czym są finanse osobiste? To dość szerokie pojęcie, pod którym wielu z nas rozumie co innego. Pomimo że pojęcie to często pojawia się w mediach, publikacjach, internecie wiele osób nie potrafi go zdefiniować. Pojęciem finansów osobistych będę się posługiwał w wielu artykułach na blogu, dlatego uznałem, że warto je w skrócie zdefiniować.

Definicja finansów osobistych

Definicja finansów osobistych

Można powiedzieć, że finanse osobiste funkcjonują w dwóch ujęciach. Jest to ujęcie bankowe i najbliższe nam prywatne dotyczące każdego gospodarstwa domowego.

Finanse osobiste w ujęciu prywatnym

Jest to kilka elementów nierozerwalnie połączonych ze sobą, które funkcjonują w naszym życiu i towarzyszą codziennie każdemu z nas.

Finanse osobiste to nic innego jak całość funduszy, które zasilają budżet domowy każdego miesiąca. To całość zagadnień związanych z pieniędzmi, które zarabiasz, zarządzasz nimi, wydajesz, oraz oszczędzasz.

  1. Zarobki – środki pieniężne, które uzyskujesz z tytułu zatrudnienia, emerytury, renty, bądź jakiegokolwiek innego świadczenia, bądź źródła.
  2. Opłaty – to Twoje stałe rachunki za czynsz, telefon, prąd, gaz, telewizję, które opłacasz comiesięczne.
  3. Wydatki – pieniądze, które przeznaczasz na codzienne zakupy takie jak żywność, odzież. Wydatki związane z przyjemnościami mniejszymi takimi jak np. kino, restauracja, pub, lub większymi takimi jak letni odpoczynek czy też zakup auta, sprzętu RTV/AGD.
  4. Oszczędności – środki, które zaoszczędzasz każdego dnia i miesiąca. Drobne oszczędności dokonywane każdego dnia i odkładane na konto oszczędnościowe mogą rocznie dać znaczną kwotę, z której można założyć wyżej oprocentowaną lokatę. Mądre zarządzanie swoimi pieniędzmi może dać znaczne oszczędności, które z kolei mogą przynieść dodatkowy zysk.
  5. Inwestycje – to pieniądze, które zaoszczędziłeś i inwestujesz, aby je pomnożyć. Ostrożniejsi ku temu wybierają konta oszczędnościowe lub lokaty, odważniejsi zdecydują się na bardziej ryzykowne sposoby takie jak np. fundusze inwestycyjne.

Jeżeli nauczysz się gospodarować zasobami pieniężnymi i skutecznie nimi zarządzać, aby zaoszczędzić i zainwestować nadwyżki z całą pewnością zapewnisz Sobie i rodzinie bezpieczną przyszłość.

Finanse osobiste w ujęciu bankowym

Banki inaczej klasyfikują to pojęcie i w ich rozumieniu jako finanse osobiste najczęściej określa się grupę produktów finansowych przeznaczonych dla Klienta indywidualnego takich jak np.:

Definicja finansów osobistych jest, jak widzisz bardzo prosta. Zakładam, że wiesz już, czym są finanse osobiste w różnych ujęciach. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek pytanie z nimi związane, to zadaj je śmiało w komentarzu. Odpowiem, jak najszybciej będę mógł.

Czujesz się wykorzystany przez bank? Przeczytaj:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.