EBIAT (Earnings Before Interest After Taxes) – definicja, pojęcie


Czym jest EBIAT? Jaka jest definicja EBIAT? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o EBIAT – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

EBIAT - definicja, pojęcie
EBIAT, czyli Earnings Before Interest After Taxes, to wskaźnik finansowy używany do oceny zyskowności przedsiębiorstwa. Jest to miara, która pokazuje, jakie dochody wygenerowało przedsiębiorstwo po opodatkowaniu i po uwzględnieniu kosztów odsetek.

Definicja EBIAT

Jest ono obliczane przez odjęcie od zysku netto opodatkowanego wszystkich kosztów odsetek. Pomaga to zobaczyć, jakie dochody przedsiębiorstwo osiągnęłoby, gdyby nie miało obciążeń finansowych związanych z kosztami odsetek.

Formuła:
EBIAT = Zysk Netto + Koszty Odsetek + Podatek Dochodowy

Główną różnicą między EBIAT a tradycyjnym zyskiem netto jest to, że EBIAT usuwa koszty odsetek, które są związane z długiem przedsiębiorstwa. Daje to bardziej klarowny obraz rentowności działalności przedsiębiorstwa, niezależnie od jego struktury kapitałowej i zadłużenia.

EBIAT jest używane do porównywania zyskowności różnych przedsiębiorstw, szczególnie tych o różnych poziomach zadłużenia. Umożliwia analizę rentowności operacyjnej przedsiębiorstwa, pomijając wpływ kosztów odsetek.

Warto jednak pamiętać, że EBIAT jest tylko jednym z wielu wskaźników finansowych używanych do oceny rentowności i zdrowia finansowego przedsiębiorstwa. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych lub oceną sytuacji finansowej, zaleca się uwzględnienie innych wskaźników i analizę pełniejszego obrazu finansowego przedsiębiorstwa.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.