Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która została podpisana przez Prezydenta wprowadzająca emerytury dla służb mundurowych po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 roku życia. To bardzo istotne zmiany w zaopatrzeniu emerytalnym pracowników mundurowych.
Kogo objęły zmiany?
Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym obejmuje funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Celno Skarbowej i Służby Więziennej.
Do tej pory warunkiem niezbędnym do nabycia prawa do emerytury przez funkcjonariuszy przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. oraz żołnierzy powołanych do zawodowej służby wojskowej po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. było spełnienie jednocześnie dwóch warunków tj. co najmniej 25 lat służby i ukończenia 55 roku życia.
Nowa ustawa uchyla warunek w postaci ukończenia określonego wieku.
Ekwiwalenty za nadgodziny po nowemu
Ustawa zmienia również zasady przyznawania rekompensaty za czas służby przekraczający ustaloną normę godzinowego tygodnia służby. Nowe przepisy zapewniają prawo do 100% płatnych nadgodzin dla wszystkich funkcjonariuszy służb. Mundurowych będą obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe w zakresie nadgodzin. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego w zamian za nadgodziny będą oni mogli:
- mieć w zamian czas wolny od służby,
- odebrać rekompensatę pieniężną.
Wniosek o skorzystanie z czasu wolnego za przepracowane nadgodziny będzie trzeba złożyć w ciągu 10 dni.
Jak będą obliczane emerytury dla służb mundurowych?
Według noweli emerytury mundurowe będą tworzyły odrębny system zaopatrzeniowy i w dalszym ciągu będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby, a także dodatków, premii i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60% podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3%. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75% pensji.
Ustawa nabrała mocy od dnia 1 lipca 2019 r.
Strażacy tak ale te nieroby z policji? Każdy kto był okradziony lub jako ofiara przestępstwa miał z nimi do czynienia wie dlaczego te matoły nie zasługują na wcześniejszą emeryturę!