ERIF BIG rejestr dłużników – co to jest, czym jest 1


Rejestr dłużników ERIF BIG, czyli Europejski Rejestr Informacji Finansowych

W internecie można znaleźć wiele pytań o to, co to jest, czy czym jest ERIF. Dlatego też postaram się odpowiedzieć na to pytanie i w skrócie przedstawić tę instytucję.

ERIF BIG rejestr dłużników
Europejski Rejestr Informacji Finansowych należy do Grupy Kapitałowej KRUK i jest jednym z biur informacji gospodarczych. Przechowuje on i udostępnia dane o zobowiązaniach konsumentów i podmiotów gospodarczych. Rejestr dłużników ERIF jest nadzorowany przez Ministerstwo Gospodarki, a jego baza jest regularnie weryfikowana przez biegłych rewidentów.

Jakie dane przechowuje i komu je udostępnia?

Rejestr dłużników ERIF zawierają wpisy o nieterminowo regulowanych płatnościach, jak i informacje o rzetelnych podmiotach i konsumentach regulujących swoje zobowiązania w wyznaczonym terminie.

Z bazy tej korzystają przedsiębiorcy, banki, fundusze, spółki prawa handlowego i inne podmioty szukające informacji o klientach i kontrahentach.

Podobnie jak inne rejestry dłużników Europejski Rejestr Informacji Finansowych pozwala zarówno na wyszukiwanie informacji, jak i ich umieszczanie.

Sprawdzanie bazy

Możesz w nim sprawdzić swojego przyszłego kontrahenta, jak i umieścić informacje o obecnym. Przeszukując rejestr, możesz się natknąć na dwa rodzaje wpisów tj. pozytywne i negatywne, takie same wpisy możesz umieszczać. Jeżeli np. twój klient będzie chciał uzyskać dłuższy termin płatności, możesz go sprawdzić i podjąć decyzję uzależnioną od tego, jakiego rodzaju wpisy znajdziesz na jego temat.

Umieszczanie informacji w rejestrze – wpisy negatywne i pozytywne

Jeżeli ktoś osoba prywatna lub firma zalega wobec ciebie z jakąkolwiek płatnością, możesz informacje na ten temat umieścić w bazie ERIF. Już samo powiadomienie dłużnika o planowanym umieszczeniu jego danych w bazie powinno go wystarczająco zdyscyplinować, żeby uregulował zaległość.

Możesz również umieszczać pozytywne informacje o swoich najlepszych klientach terminowo regulujących swoje zobowiązania wobec ciebie. Te pozytywne wpisy są bardzo ważne, gdyż tak samo, jak ty szukasz pozytywnych informacji na czyjś temat, tak samo powinieneś umożliwić znalezienie ich innym.

Jest to o tyle ważne, że osoba lub firma może mieć negatywny wpis w bazie sprzed kilku lat, które powstały w wyniku chwilowych perturbacji. Natomiast jeżeli obecnie terminowo reguluje swoje zobowiązania, warto ją nagrodzić pozytywnym wpisem, który pomoże jej odbudować wiarygodność finansową.

Rejestr dłużników ERIF a poprawa wiarygodności finansowej

Możesz z powodzeniem wykorzystać możliwość pojawienia się pozytywnych wpisów w bazie Europejskiego Rejestru Informacji Finansowych do odbudowy i poprawienia swojej wiarygodności finansowej. Jeżeli we wcześniejszym okresie miałeś negatywne wpisy, warto, abyś zadbał o pojawienie się tych pozytywnych. Pozwoli to ci na powrót zyskać dostęp do produktów bankowych takich jak na przykład kredyt mieszkaniowy, samochodowy, czy gotówkowy.

Opinie o ERIF

Zachęcam was do umieszczania w komentarzach poniżej swoich opinii o tej instytucji. Liczę na to, że zarówno dłużnicy, jak i wierzyciele podzielą się swoimi odczuciami i spostrzeżeniami. To bardzo ważne, żeby pokazać, jak to wygląda zarówno ze strony osoby wpisanej do rejestru, jak i ze strony wpisującego. Da to innym czytelnikom pełen obraz działania Europejskiego Rejestru Informacji Finansowych oraz jego podejścia do klienta i jego problemów.

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem na wstępie, przedstawiłem tę instytucję w sporym skrócie. Dlatego, jeżeli macie pytania, to proszę, zadajcie je w komentarzu pod tym artykułem. Postaram się na nie jak najszybciej odpowiedzieć. Jeżeli pytanie będzie bardziej skomplikowane, to przygotuję artykuł na ten temat i w podam w odpowiedzi link do niego.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “ERIF BIG rejestr dłużników – co to jest, czym jest

  • Anonim

    Podurnieli z tymi rejestrami dłużników, narobili tego od licha i trochę. Banki i parabanki wpisują ludzi wszędzie, a później tylko problem i koszty bo trzeba płacić żeby się dowiedzieć kto i co tam umieścił. Jedna banda to parabanki, a druga te rejestry, a ciekawe czy nie działają razem?