Ferratum Finanse ukarane przez UOKIK 2


 

Ferratum Finanse zostało ukarane przez UOKIK za stosowanie w umowach klauzul niedozwolonych. Sankcja nałożona na firmę za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i stosowanie klauzul niedozwolonych wyniosła 81 160 zł. O wszystkich praktykach i klauzulach, które urząd uznał za niedozwolone, Ferratum Finanse poinformuje Klientów listem poleconym. Firma zaprzestała stosowania kwestionowanych działań, ale wynika to z tego, że zmieniła profil działalności. Decyzje UOKIK nie są prawomocne.

Ferratum Finanse ukarane przez UOKIK za stosowanie klauzul niedozwolonych

Trudne do spełnienia warunki uzyskania pożyczki

Firma Ferratum Finanse udzielała pożyczek osobom w trudnej sytuacji finansowej, reklamując się w internecie i na portalach ogłoszeniowych. Firma pożyczkowa Ferratum Finanse ustalała trudne do spełnienia przez Klientów warunki uzyskania pożyczki. Warunkami tymi było np. dokonanie zabezpieczeń w formie poręczenia innych osób lub ustanowienia hipoteki w ciągu maksymalnie trzech dni. Instytucja ta rozwiązywała większość umów i nakładała na Klienta 2 tysiące złotych kary lub obciążała połowa odsetek za cały kredyt! Firma zarabiała na tym, że pożyczkobiorca nie był w stanie spełnić narzuconych mu warunków.

UOKiK zakwestionował nieuczciwą działalność Ferratum Finanse, nakładając kary umowne za klauzule niedozwolone

Urząd stwierdził, że czas na ustanowienie zabezpieczenia był zbyt krótki, a kara za wysoka. Spółka ustanowiła tak krótki czas na ustanowienie zabezpieczenia, że z góry było wiadomo, że to niemożliwe. Jednocześnie uznał takie praktyki za nierzetelne i nieetyczne, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Głównym źródłem dochodów tej firmy były kary nakładane na pożyczkobiorców. Pożyczkodawca działający nieuczciwie nie zwracał uwagi na interesy klientów, a jedynie na własny zysk z tychże działań wypływający.

Prezes UOKIK wydał dwie decyzje dotyczące firmy pożyczkowej Ferratum Finanse:

  • w jednej stwierdził naruszenie zbiorowych interesów konsumentów,
  • w drugiej uznał 5 klauzul za niedozwolone.

Wprowadzanie w błąd urząd uznał za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, a wysokie kary umowne za klauzule niedozwolone.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził również, że firma stosowała inne niedozwolone praktyki łamiące zbiorowe interesy konsumentów, w tym:

  • niewypełnianie obowiązków informacyjnych. Pożyczkodawca nie wręczał formularza informacyjnego oraz nie przekazywał pożyczkobiorcom wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
  • umieszczanie w umowach nieprawdziwego zapisu, że nie podlega przepisom ustawy o kredycie konsumenckim.
  • sztuczne zaniżanie wysokość kosztów pożyczki poprzez niewliczanie prowizji do wysokości Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania.
  • wystawianie weksli bez obowiązkowej klauzuli „nie na zlecenie”, która chroni konsumenta przed tzw. indosowaniem, czyli przeniesieniem uprawnień z takiego weksla na inną osobę.

Czym są klauzule niedozwolone? Dowiesz się o nich wszystkiego z poniższych artykułów:

Nie daj się zwieść – zgłaszaj nieprawidłowości!

Wielu z Was może mylić Ferratum Finanse ze znanym pożyczkodawcą, jakim jest Ferratum Bank. Nieuczciwa firma zdaje się celowo, wybrała nazwę kojarzącą się z renomowaną instytucją, aby uśpić czujność Klientów. Zapewne przyczyniło się to zwiększenia zysków z uprawiania nieuczciwego procederu. Wobec sporej dynamiki rozwoju rynku pozabankowego należy mu się bacznie przyglądać. Najlepiej korzystać z usług znanych i sprawdzonych pożyczkodawców. Natomiast przy kontakcie z nowymi podmiotami na tym rynku należy zachować daleko idącą ostrożność. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości czy zaistnienia podejrzeń co do uczciwości takiej firmy sytuacje takie trzeba zgłaszać właściwym organom.

Znajdź uczciwego i renomowanego pożyczkodawcę:

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Rzecznik Finansowy – po odrzuceniu reklamacji przez bank
Źródło: Uokik.gov.pl


O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “Ferratum Finanse ukarane przez UOKIK

  • Anonim

    Taka kara to dopiero przekręt! Jak czytam takie rzeczy to przekonuję się, że w tym kraju nie warto żyć uczciwie. Po co kraść skoro za to można pójść siedzieć. Lepiej zrobić inteligentny przekręt, nachapać się i zainwestować w legalny biznes. Tyle ile zapłaciło to Ferratum to pewnie lekko w miesiąc na czysto zarabiali na wałkach!

     
  • Mika

    81 tysięcy za taki przekręt? Przecież ci oszuści zarobili na ludziach wielokrotność tej kary! Czasami nie wierzę w to, co czytam. Polityk bierze 120 tysięcy łapówki i płaci za to 20 tysięcy kary. Jaką nauczkę z tego wyniesie? Brać dalej tyle, że sprytniej. Takie Ferratum Finanse zrobi to samo i będzie kroiło biednych naiwniaków dalej. Przy drugiej wpadce powinni ich podliczyć razy 10 lub adekwatnie do wykazanych dochodów.