Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką


 

Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka jest dla osób zadłużonych szansą na uwolnienie się od długów i nowy start. Jeżeli jesteś niewypłacalnym konsumentem, to możesz w jej wyniku uzyskać pełne oddłużenie. Jednakże warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie jest tylko prawidłowe sporządzenie wniosku o jej ogłoszenie. W celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej musisz jeszcze ten wniosek złożyć we właściwym sądzie. O tym gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką dowiesz się z poniższego artykułu.

Termin złożenia wniosku o upadłość

Złożenie wniosku nie podlega ograniczeniom związanym z terminem. Ogłoszenie upadłości nie jest obowiązkiem osoby zadłużonej. Dlatego prawo nie określa terminu, w którym można złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Poprawność wniosku

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musisz złożyć na odpowiednim formularzu. Wzór formularza wniosku możesz pobrać poniżej, podając swój e-mail. Jeżeli w twoim wniosku wystąpią braki formalne, to sąd wezwie Cię do ich uzupełnienia w terminie tygodnia. Jeżeli w tym czasie nie uzupełnisz braków, to wniosek zostanie Ci zwrócony.

 

Twój wypełniony i podpisany wniosek musi oczywiście znaleźć się w sądzie… ale w którym?

Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką

Musisz zacząć od ustalenia sądu właściwego do jego rozpoznania. Podstawą do tego ustalenia są dwie właściwości.

  1. Właściwość rzeczowa – Wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej są rozpatrywane wyłącznie przez sądy upadłościowe. Sądy upadłościowe są odpowiednimi wydziałami w sądach rejonowych i/lub gospodarczych. Listę sądów upadłościowych (z adresami)  znajdziesz poniżej.
  2. Właściwość miejscowa – Wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie możesz złożyć w dowolnym sądzie, który wybierzesz. Właściwość sądu upadłościowego ustala się według twojego miejsca zamieszkania. W sytuacji kiedy nie masz miejsca zamieszkania na terenie kraju, to właściwym sądem upadłościowym będzie ten, w którego obszarze działania znajduję się twój ewentualny majątek.

Jeżeli zatem mieszkasz w Gdańsku, to wniosek musisz złożyć w tym mieście. Wypełniony i podpisany wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami składasz w biurze podawczym sądu albo wysyłasz za pośrednictwem poczty na adres sądu. Przed złożeniem wniosku musisz jednak dokonać opłaty sądowej, która wynosi zaledwie 30 zł. Dowód wniesienia tej opłaty musisz załączyć do składanego wniosku.

 


Skoro tutaj trafiłeś, to zapewne rozważasz ogłoszenie upadłości. Przygotowałem jedyne na rynku unikalne kursy upadłości konsumenckiej. Wybierz odpowiedni kurs, a będzie cię ona kosztowała tylko jego cenę plus 30 zł kosztów sądowych za złożenie wniosku. 👇

Source: Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką – Upadłość konsumencka


O Adam Marcinowski

Jestem doradcą restrukturyzacyjnym i finansowym. Na co dzień rozwiązuje między innymi problemy finansowe ludzi zadłużonych. Od przeszło 20 lat, zajmuje się szeroko pojętymi finansami i od kiedy były możliwe w Polsce upadłościami konsumenckimi. Codziennie z mojej wiedzy i pomocy, korzystają osoby, które wpadły w spiralę zadłużeń i nie radzą już sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Obecnie mieszkam w przepięknym Olsztynie, w otoczeniu tego, co kocham, czyli wody i lasów. Prowadzę firmę, udzielam się społecznie, a w wolnych chwilach bloguję. Więcej o mnie...