GELDOR pseudo firma pożyczkowa ukarana przez UOKiK 45 tys. zł kary 3


Uwaga na oszustwo!

Pseudo firma pożyczkowa GELDOR z Rybnika została ukarana przez UOKiK. Nałożono na nią prawie 45 tys. zł kary za drogie SMS-y zamiast szybkich pożyczek! Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017).

Pseudo firma pożyczkowa GELDOR ukarana przez UOKiK

Kto stoi za przekrętem?

Właścicielem pseudo stron pożyczkowych jest jednoosobowa działalność gospodarcza GELDOR Artur Karwot ul. Morwowa 64, 44-207 Rybnik, NIP: 642-247-94-42. Pan Artur Karwot uruchomił co najmniej 103 serwisy internetowe takie jak np.:

 • Fresh-finance.pl,
 • Pozyczkahit.pl,
 • Cedino.pl,
 • Zebrapozyczki.pl,
 • Pozyczkanatelefon24.pl,
 • Alfapro.pl,
 • Colorcredit.pl,
 • Bezbiku.pro,
 • Zebrapozyczki.pl,
 • Stopkomornikowi.pl.

Wszczęcie postępowania UOKiK

Urząd wszczął postępowanie przeciwko firmie GELDOR Artur Karwot z Rybnika już w grudniu 2017 r. W 2018 roku Urząd wydał ostrzeżenie konsumenckie. Oszukańcza działalność firmy GELDOR godzi w interesy osób w trudnej sytuacji materialnej i naraża je na znaczne straty. Działalność ta tylko pogłębia Ich problemy finansowe mogące wystąpić wskutek daremnych prób uzyskania pożyczki za pośrednictwem licznych serwisów Artura Karwota.

Jak działa oszustwo?

Pseudo serwisy pożyczkowe do złudzenia przypominają te należące do uczciwych pożyczkodawców. Ich wygląd i przekaz marketingowy wyraźnie sugeruje możliwość uzyskania pożyczki. Znajduje się na nich kalkulator kosztów pożyczki z suwakiem umożliwiającym wybranie jej parametrów. Strony są też opatrzone szeregiem haseł reklamowych takich jak „Pożyczki online od zaraz”, „Szybka pożyczka nawet 50.000 zł do Twojej dyspozycji”. Strony te zawierają także „opinie zadowolonych Klientów”, które jak nietrudno się domyślić zostały umieszczone przez firmę. Możliwość dodawania autentycznych komentarzy przez użytkowników tych serwisów została jednak zablokowana.

Jednakże nie można otrzymać pożyczki od firmy GELDOR! Przedsiębiorca Artur Karwot tylko zbiera dane osobowe Klientów składających wnioski. Dane te są następnie umieszczane na stronie internetowej, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy nazywani przez firmę inwestorami prywatnymi. Za wszystkie czynności dokonywane przez Klienta w serwisie GELDOR pobiera wysokie bezzwrotne opłaty. Za rejestrację w serwisie, aktywację wniosku i sprawdzenie jego statusu pobierane wysokie opłaty m.in. w formie przelewu lub SMS premium, jednorazowo wynoszące nawet 30 zł.

Stop przekrętom!

GELDOR musi zaniechać zakwestionowanych praktyk i zapłacić 44 792 zł kary. Oprócz kary Artur Karwot ma zamieścić i utrzymywać przez pół roku na stronach wszystkich swoich serwisów informację o decyzji podjętej przez UOKiK. Dzięki temu informacja ta ma dotrzeć do poszkodowanych Klientów firmy i uświadomić im, że mogą dochodzić swoich roszczeń. Dlatego też osoby poszkodowane winny zawiadamiać Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach lub Prokuraturę Okręgową w Gliwicach podając numer sprawy sygn. akt PO II Ds. 39.2017.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90

Źródło: Uokik.gov.pl

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy do “GELDOR pseudo firma pożyczkowa ukarana przez UOKiK 45 tys. zł kary

 • Anonim

  Szlag człowiek trafia jak czyta takie rzeczy. OK UOKIK robi robotę wyłapując takich oszustów jak ten Geldor ale kara? Taka kara to kpina! To raczej zachęta do dalszych oszustw! Zakładam że właściciel Geldor otworzy teraz nową spółkę pod nową nazwą i nauczony bezkarnością porządnie przetrzepie naiwnych.

   
 • Anonim

  Kara jest za niska i niczego nie uczy oszustów i naciągaczy. Czterdzieści klika tysięcy kary tylko pokazuje im, że mimo wszystko się opłaca. Ludzi naciągnęli na setki tysięcy złotych, a zapłacą za to grosze! Czysty biznes!