Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej? 1


Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej? Jej bezpieczeństwo to poniekąd twoje bezpieczeństwo dlatego proponuję ci zapoznanie się z kilkoma wskazówkami jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej.

Wielu z nas bardzo chętnie posługuje się „plastikowym pieniądzem”, niestety większość nie zna podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie należy zachować bądź je ignoruje. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli ci uniknąć problemów związanych z „wyczyszczeniem” konta. Pomimo że karty płatnicze są bezpieczniejsze niż noszenie przy sobie gotówki, korzystając z nich, warto, pamiętać o kilku elementarnych zasadach bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej

Wygeneruj „mocny” PIN

Nigdy nie twórz numeru PIN składającego się z prostego ciągu cyfr takich jak na przykład „1234” czy „1111”. Postępując w ten sposób, ułatwiasz zadanie złodziejowi. Z pewnością zacznie on od takich najprostszych kombinacji i w kilka sekund zyska dostęp do Twoich pieniędzy. Twórz mocne piny, które złodziej będzie musiał złamać, tracąc przy tym czas, który będzie dla Ciebie dodatkowym czasem na zgłoszenie kradzieży karty. Dodatkowo dobrze jest raz na jakiś czas zmieniać PIN, aby karta kredytowa była maksymalnie bezpieczna.

Właściwe przechowywanie numeru PIN

Nigdy nie przechowuj numeru PIN razem z kartą! Niestety nagminnie zdarza się, że jest on zapisywany wprost na etui karty. Jest to niedopuszczalne! Jeżeli już musisz go zapisać, to znanym i skutecznym sposobem jest wpisanie go w telefonie komórkowym. Wystarczy, że ukryjesz PIN w wymyślonym numerze telefonu i zapiszesz w kontaktach pod fikcyjnym imieniem i nazwiskiem. Jest to prosty i niezwykle skuteczny sposób zapewniający bezpieczeństwo Twojemu pinowi.

Dlaczego bezpieczne przechowywanie numeru PIN jest tak ważne?

Banki odpowiadają za transakcje dokonane skradzioną kartą od momentu zgłoszenia jej kradzieży lub momentu utraty. Jeżeli wyjdzie na jaw, że złodziej dysponował twoim pinem, bank nie przejmie odpowiedzialności za te transakcje. W tej sytuacji odpowiedzialność spadnie na ciebie i już nigdy nie odzyskasz pieniędzy. Warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie karty na wypadek kradzieży celem zyskania pełnego bezpieczeństwa.

Zapisz numer alarmowy do zgłoszenia kradzieży karty

Koniecznie zapisz i pamiętaj lub miej w portfelu numer telefonu, pod którym możesz zablokować karty kredytowe. Dzięki szybkiemu powiadomieniu o kradzieży będziesz mógł uniknąć strat lub je zminimalizujesz.

Ustawienie limitów płatności

Jest to czynność bardzo ważna dla bezpieczeństwa. Należy koniecznie ustawić dzienne limity płatności na poziomie niezbyt wysokim, ale zapewniającym komfortowe dokonywanie zakupów i płatności. Ty sam wiesz najlepiej, ile maksymalnie wydajesz na zakupach i ustaw limit ciut powyżej tej kwoty.

Zachowanie szczególnej ostrożności pod bankomatem

Uważaj na same bankomaty, ponieważ złodzieje mogą instalować na nich tak zwane skanery. Dzięki nim mogą wejść w posiadanie numeru PIN podczas jego wprowadzania do bankomatu.

Dlatego koniecznie:

  • oglądaj bankomat pod kątem nienaturalnych szczegółów,
  • wprowadzaj PIN jedną ręką, zasłaniając ją drugą (skanery najczęściej umieszczone są u góry bankomatu i obserwują klawiaturę),
  • dbaj o to by nikt nie stał pod bankomatem bezpośrednio obok ciebie lub za tobą,
  • korzystaj z bankomatów w ruchliwych miejscach takich jak supermarkety lub w oddziałach banków.

Nie dopuszczaj do oddalenia się kogoś z twoją kartą od ciebie

Płacąc kartą w sklepie czy też restauracji nie dopuść do sytuacji, by sprzedawca bądź kelner oddalił się z karta od ciebie lub poszedł z nią pod dowolnym pretekstem na zaplecze. Terminal do obsługi powinien się znajdować w zasięgu ręki lub powinien być do ciebie przyniesiony. Wszystkie czynności związane z płatnością powinny być dokonywane na Twoich oczach.

Zachowuj bezpieczeństwo podczas zakupów w internecie

Dokonując płatności online za usługi, czy kupując towary w internecie, sprawdzaj, czy strona posiada ważny certyfikat SSL. Strona, na której podajesz dane z karty, powinna mieć koniecznie adres zaczynający się od https, a nie http.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

  • Mietek

    Nie dalej jak wczoraj widziałem pod bankomatem panią, która wyjęła kartę z etui, po czym obróciła ja i odczytała pin zapisany z tyłu. Hahahaha dobrze, że ja stałem za nią a nie złodziej 🙂 Ludzie to naprawdę mają pomysły!