Jak konsolidować kredyty? Podstawowe zasady konsolidacji 3


Jak konsolidować kredyty? Jak to robić rozsądnie, a zarazem skutecznie?

W tym artykule omawiam ważne zasady konsolidacji, których spełnienie pozwoli ci uzyskać maksimum korzyści. Przeczytaj kilka porad jak maksymalnie obniżyć ratę i pozbyć się zadłużeń w szybki i skuteczny sposób.

Jak konsolidować kredyty - Podstawowe zasady konsolidacji
Obecnie rynek finansowy wprost obfituje w bogactwo ofert kredytów i pożyczek, którymi można sfinansować dowolny cel. Wskutek tego oszczędzanie na samochód, telewizor czy egzotyczną wycieczkę stało nie niemodne, a wręcz niewygodne. Chcemy mieć wszystko szybko. Jednocześnie idziemy na łatwiznę i wolimy za niewielką miesięczną opłatę spełniać swoje marzenia na kredyt niż skazywać się na oszczędzanie. Oczywiście sprzyja to nadmiernemu zadłużaniu się. Dodatkowo podsyca to konkurencja powodująca, że banki wręcz biją się o klienta, oferując coraz atrakcyjniejsze warunki kredytów.

Kilka podstawowych zasad konsolidacji, z którymi warto się zapoznać

W życiu zdarzają się jednak nieprzewidziane sytuacje takie jak choćby np. choroba, sprawiające, że spłacanie w jednym czasie kilku kredytów staje się uciążliwe. Pomijając mogący wystąpić deficyt środków na pokrycie bieżących rat, to trzeba też pamiętać o kilku różnych terminach płatności rat. Wówczas najlepszym rozwiązaniem, po jakie możesz sięgnąć, często okazuje się kredyt konsolidacyjny. Decydując się na to rozwiązanie, powinieneś wiedzieć jak konsolidować kredyty rozsądnie, a zarazem skutecznie.

Nie dopuść do powstania zaległości w spłatach rat przekraczających 30 dni

Nosząc się z zamiarem konsolidacji swoich zobowiązań, musisz to zrobić odpowiednio wcześnie. Zacznij działać, kiedy tylko zaczniesz odczuwać problemy ze spłatą kilku lub kilkunastu rat jednego miesiąca. Kiedy tylko raty zaczną stanowić zbyt duże obciążenie, musisz bezzwłocznie pomyśleć o konsolidacji, czyli o połączeniu ich w jedną niższą ratą. Szybkość, z jaką podejmiesz działania, jest bardzo ważna ze względu na ewentualne opóźnienia w spłacie rat, które nie mogą przekroczyć 30 dni. Jeżeli dopuścisz do powstania opóźnień w spłacie powyżej 30 dni, będziesz musiał liczyć się z możliwością odmowy udzielenia kredytu konsolidacyjnego.

Wybierz najlepszy kredyt konsolidacyjny, by ograniczyć koszty i zmaksymalizować korzyści

Nie będę się tutaj rozpisywał na ten temat, gdyż opisałem to zagadnienie szczegółowo w innym artykule, do które link znajdziesz poniżej.

Nie bierz kolejnego kredytu gotówkowego na pokrycie bieżących rat

Nie można popełnić gorszego błędu niż wziąć kolejny kredyt gotówkowy lub pożyczkę na spłatę kilku, lub kilkunastu rat. W obliczu ewidentnych braków finansowych uniemożliwiających pokrycie bieżących rat dokładanie do nich kolejnej jest najprostszą drogą do wpadnięcia w spiralę kredytową. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest wzięcie w tej sytuacji chwilówki, która jest droga i rozwiąże problem jedynie na kilkadziesiąt dni. Pamiętaj o tym i chcąc spłacić swoje zadłużenia, postępuj rozsądnie i nie zaciągaj kolejnych w międzyczasie.

Przy okazji konsolidacji nie dobieraj dodatkowej gotówki na dowolny cel

Zasada działania konsolidacji kredytów opiera się o połączenie kilku kredytów w jeden, którego spłata jest rozłożona na dłuższy czas, dzięki czemu po konsolidacji zyskasz jedną niższą ratę. Po spłacie zobowiązań i obniżeniu obciążenia oraz raty wzrasta twoje zdolność kredytowa. Nie zaprzepaść tego wikłając się w nieprzemyślany sposób w dobranie gotówki, która rozejdzie się na drobne przyjemności. Banki nie są zainteresowanie utratą klienta i dla tego oferują ci do konsolidacji dodatkową gotówkę na dowolny cel. W ten sposób pozbawią cię zdolności kredytowej i zwiążą z sobą ostatecznie.
Zakładam jednak, że podchodzisz poważnie do konsolidacji i chcesz ja przeprowadzić rozsądnie, a zarazem skutecznie. Liczę, że chcesz pozbyć się obciążeń, odzyskać płynność finansową oraz poprawić swoją sytuację. Dlatego dobieranie gotówki nie jest najlepszym wyjściem, ponieważ wskutek tego kroku stracisz to, co najcenniejsze w konsolidacji, czyli obniżenie raty. Dobierając gotówkę, nie zmniejszysz obciążenia, a tylko niepotrzebnie wydłużysz czas spłaty.

Podsumowanie

Jak konsolidować kredyty? By to robić rozsądnie, a zarazem skutecznie bezwzględnie unikaj:

  • opóźnień w płatnościach rat powyżej 30 dni,
  • spłacania kredytu kredytem,
  • obierania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Mam nadzieję, że artykuł ten wyjaśnił ci jak konsolidować kredyty rozsądnie, tak by odnieść wymierne korzyści i w maksymalny sposób wykorzystać możliwości, jakie daje to rozwiązanie. Konsolidacja kredytów to idealne rozwiązanie dla zadłużonych, trzeba tylko kierować się kilkoma prostymi zasadami, by była skuteczna w oddłużaniu.

Jeżeli uważasz, że pominąłem jakiś ważny aspekt lub chcesz uzyskać odpowiedź na jakiekolwiek pytanie odnośnie do konsolidacji, to napisz o tym do mnie w komentarzu pod tym artykułem. Na wszystkie Wasze pytania odpowiem najszybciej, jak to będzie możliwe.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy do “Jak konsolidować kredyty? Podstawowe zasady konsolidacji

  • xyz

    Masz rację, jak to mówi stare i dobre przysłowie “kto nie ma miedzi ten w domu siedzi”. Jak nabrało się kredytów to trzeba je spłacać, ja nie muszę bo nie żyję “za cudze”. Bierze się lekką ręką jeden kredyt, drugi, a w między czasie jeszcze w banku kartę kredytową wcisną. łatwo przyszło i łatwo poszło, bo wydaje się kasę szybko i przyjemnie, a później płacz i lament jak nie ma co do gara włożyć. Wszystko jest dobre ale z umiarem i trzeba brać kredyty rozsądnie tak żeby nie zadłużać się na maksa i wpędzać w pętlę kredytową.

     
    • pikos

      dokładnie tak jak piszesz, przerabiałem to na własnej skórze. Konsolidując kredyty dobrałem gotówkę i niepotrzebnie władowałem się tylko w dłuższą spłatę. Rata po konsolidacji co prawda zmalała, ale gdybym nie dobrał pieniędzy to spadłaby więcej. Jak to się mówi Polak mądry, ale już po szkodzie.

       
  • MarkT

    Ludzie ogarnijcie się, żrecie te kredyty jak konie czerstwy chleb i później płacz i lament. Latacie jak koty z pęcherzem i szukacie sposobu jak spłacić ileś tam kredytów, chwilówek, kart i czegożeście tam nie nabrali innego. Zapamiętajcie jedno, NIE ŻYJE SIĘ NA KREDYT! Słyszałem takie przysłowie, które powinniście zapamiętać KTO NIE MA MIEDZI TEN W DOMU SIEDZI. I tyle w temacie.