Jak założyć firmę – jak otworzyć działalność


Jak założyć firmę? Jak otworzyć działalność gospodarczą? Poznaj 11 prostych kroków, w których założysz działalność. Można powiedzieć, że wpis ten, to mini przewodnik dotyczący zakładania firmy.

Jak założyć firmę

Masz dość pracowania na etacie dla kogoś i na kogoś? Własna firma da ci niezależność, duże możliwości rozwoju, wyższe zarobki oraz poszerzanie kontaktów zawodowych. Do tak zwanego przejścia na swoje musisz się jednak przygotować. Z tego mini poradnika dowiesz się, jak krok po kroku jak założyć firmę i o czym trzeba szczególnie pamiętać.

Zacznijmy od skróconych informacji

W telegraficznym skrócie, jak otworzyć działalność:

 • Upewnij się, czy musisz rejestrować firmę;
 • Sprawdź, czy możesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce;
 • Wybierz nazwę dla swojej firmy;
 • Zdecyduj, jaki adres firmy podasz w rejestrze;
 • Zdecyduj o formie prowadzenia działalności gospodarczej;
 • Sprawdź, czy musisz płacić VAT;
 • Znajdź odpowiedni dla swojej firmy kod PKD;
 • Wybierz formę opodatkowania najkorzystniejszą Ciebie;
 • Załóż i zgłoś firmowy rachunek bankowy;
 • Zarejestruj firmę online.

Bardziej szczegółowo o tym, jak otworzyć działalność

Założenie firmy wymaga kilku kroków i zrozumienia procesu.

Oto mini przewodnik dotyczący zakładania firmy:

 1. Pomysł i badanie rynku: Na początku musisz mieć pomysł na swój biznes. Zastanów się, jaki produkt lub usługę chcesz oferować i jakie są potencjalne perspektywy na rynku. Przeprowadź badanie rynku, aby ocenić konkurencję, zapotrzebowanie i potencjalne ryzyka. Jeżeli nie masz pomysłu lub się wahasz, możesz skorzystać z mojej bazy pomysłów na firmę.
 2. Wybór nazwy firmy: Wybierz odpowiednią nazwę dla swojej firmy. Upewnij się, że nazwa jest dostępna i spełnia wymogi prawa, takie jak brak konfliktu z innymi firmami i zgodność z przepisami dotyczącymi oznakowania handlowego.
 3. Przygotowanie biznesplanu: Opracuj biznesplan, który będzie stanowił podstawę Twojego przedsięwzięcia. Biznesplan powinien zawierać opis firmy, analizę rynku, strategię marketingową, strukturę organizacyjną, plan finansowy i inne istotne informacje dotyczące Twojego biznesu.
 4. Wybór struktury prawnej: Zdecyduj, jaka forma prawna będzie odpowiednia dla Twojej firmy. Możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółkę akcyjną (S.A.) lub inną formę prawno-organizacyjną, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
 5. Rejestracja firmy: Zarejestruj swoją firmę online, w odpowiednim urzędzie lub skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanych portali. W zależności od kraju może to być urząd skarbowy, rejestr przedsiębiorców lub inne instytucje rządowe. Podczas rejestracji będziesz musiał dostarczyć wymagane dokumenty i informacje, takie jak dane osobowe, adres firmy, struktura prawna, itp. Obecnie rządowa strona biznes.gov.pl oferuje możliwość założenia firmy online, poprzez elektroniczny kreator wniosku. Po podaniu podstawowych informacji system sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.
 6. Finanse i ubezpieczenia: Zorganizuj finanse firmy. Otwórz osobne konto bankowe dla firmy i zabezpiecz się odpowiednimi ubezpieczeniami, takimi jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie mienia czy ubezpieczenie pracowników.
 7. Pozwolenia i licencje: Upewnij się, że posiadasz wszelkie wymagane pozwolenia i licencje do prowadzenia swojej działalności. Skonsultuj się z odpowiednimi instytucjami lub władzami lokalnymi, aby dowiedzieć się, jakie zezwolenia są niezbędne w Twojej branży.
 8. Infrastruktura i zasoby: Zorganizuj niezbędną infrastrukturę i zasoby dla swojej firmy, takie jak lokal, sprzęt, zapasy itp.
 9. Rekrutacja personelu: Jeśli potrzebujesz pracowników, przeprowadź proces rekrutacji i zatrudnienia odpowiednich kandydatów.
 10. Marketing i promocja: Opracuj strategię marketingową i promuj swoją firmę. Wykorzystaj narzędzia marketingowe, takie jak strona internetowa, media społecznościowe, reklama, networking itp., aby dotrzeć do potencjalnych klientów.
 11. Rozwój i skalowanie: Po rozpoczęciu działalności kontynuuj monitorowanie i doskonalenie swojej firmy. Analizuj wyniki, dostosuj strategię, rozwijaj swoje umiejętności i bądź otwarty na nowe możliwości rozwoju i skalowania.

W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości poszukaj wsparcia

Ważne jest, abyś zdobył odpowiednią wiedzę i skonsultował się z ekspertami, takimi jak prawnicy, księgowi lub doradcy biznesowi. Pozwoli to ci upewnić się, że wszystkie aspekty założenia firmy dobrze zrozumiałeś i przeprowadziłeś zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i standardami.

 

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.