Kara dla Getin Noble Bank prawie 13,5 mln zł od UOKIK 1


Kara dla Getin Noble Bank! Prawie 13,5 mln zł kary nałożył UOKIK za klauzule niedozwolone we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował postanowienia dotyczące ustalania kursów walut, według których naliczane są raty. Urząd uznał te zasady za niejasne i niezrozumiałe dla konsumentów.

Kara dla Getin Noble Bank
Klauzule niedozwolone stosowane przez Getin Noble Bank zakazane przez UOKIK

Za niedozwolone klauzule Urząd uznał te, które Getin Noble Bank stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Urząd zakazał ich wykorzystywania oraz nałożył na bank karę. Kara dla Getin Noble Bank wyniosła prawie 13,5 mln (13 417 225) zł.

Zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Był on wykorzystywany przez bank do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat. GNB przyjmował „kurs rynkowy wymiany walut dostępny w profesjonalnym odpłatnym serwisie Reuters” jako podstawę do ustalania swoich kursów. Urząd uznał to za nieprecyzyjne sformułowanie, gdyż Konsumenci nie wiedzą o tych kosztach i nie mają dostępu do serwisu Reuters. –

W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Ponadto jedna z klauzul dotyczyła zastrzeżenia sobie przez bank prawa do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości potwierdzenia zasadności takich działań i zareagowania na nie. Prócz tego istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tej klauzuli tylko wówczas, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty nagle wzrośnie.

Getin Noble Bank ma obowiązek informowania o decyzji Urzędu

Oprócz kary UOKiK zobowiązał Getin Noble Bank do poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Konsumenci dowiedzą się z pisma informacyjnego, że klauzule niedozwolone nie wiążą stron i należy traktować je tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy.

Prawo do reklamacji dla Konsumentów i wsparcie

Konsumenci mogą składać do banku reklamację, powołując się na decyzję UOKiK. Ponadto przy dochodzeniu Swoich roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

Podobne postępowania w stosunku do innych banków

Rok temu UOKiK wydał podobną decyzję za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut wobec Deutsche Bank Polska, nakładając na bank 7 mln zł kary (opisałem to tutaj). Obecnie Urząd prowadzi takie postępowania w stosunku do dalszych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG, BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90

Źródło: Uokik.gov.pl

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Kara dla Getin Noble Bank prawie 13,5 mln zł od UOKIK

  • ~kati

    W końcu się oberwało komuś za oszustwa na frankach ale Im było mało i wymyślili sobie jeszcze GetBack żeby lepiej zdoić Polaków. Nigdy nie otworzę nawet konta w tym złodziejskim banku. Nawet gdyby dawali kredyt za darmo to nie wezmę bo w ich przypadku tylko oszustwa można się spodziewać!