Kategoria: Giełda

Giełda dla początkujących, czyli jak grać na giełdzie

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z giełdą? Nie wiesz, jak i od czego zacząć, gdyż jest to dla Ciebie tajemny świat? Dobrze trafiłeś, gdyż ta kategoria mojego bloga będzie dla Ciebie odpowiednim miejscem do zdobycia niezbędnej wiedzy. Będę tutaj prowadził swojego rodzaju poradnik początkującego inwestora giełdowego, w którym poznasz podstawy inwestowania. Opiszę kroki, jakie trzeba wykonać, aby zostać inwestorem giełdowym, dowiesz się, od czego zacząć, jak się zabrać za kupowanie akcji, jak inwestować na giełdzie, oraz czego unikać.

Giełda dla początkujących

Poradnik inwestora – podstawy

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych jest zajęciem dostępnym bez mała dla każdego i nie wiąże się z żadną sekretną wiedzą dostępną jedynie maklerom. Jeżeli podjąłeś decyzję i wiesz, że chcesz zacząć inwestować, a przede wszystkim jesteś gotowy na naukę, od której powinieneś zacząć to początek mamy już za sobą.

Wiedza na temat funkcjonowania giełdy jest podstawą rozpoczęcia z nią przygody. Jeżeli przejdziesz do praktyki na „surowo” wychodząc z założenia, że człowiek uczy się na błędach, to będzie to dla Ciebie bardzo kosztowna nauka. Musisz poznać podstawowe pojęcia, poczytać o hossie, bessie, zasadach kupna i sprzedaży akcji, o tym, jak działa giełda. Wszystko to po to, by dowiedzieć się, jak stawiać pierwsze kroki „na parkiecie”. Z czasem możesz stać się dobrym graczem, o ile będziesz stawiał na systematyczność, upór w działaniu i co najważniejsze nauczysz się panować nad emocjami.

Świadomość ryzyka utraty pieniędzy

Musisz ją mieć, gdyż jak sama nawa wskazuje na giełdzie się „gra”, a w każdej grze można zarówno przegrać, jak i wygrać. Ryzyko straty jest nieodłącznie związane z grą giełdową, aczkolwiek wiedza i doświadczenie pozwoli Ci je zminimalizować.

Na początek nisko i cierpliwie

Kiedy zaczynasz przygodę z giełdą, nie możesz stawić wszystkiego na jedną kartę i iść na całość inwestując duże środki. Na początek operuj niewielkim procentem swoich oszczędności, naucz się robić transakcje, oswój się z rynkiem, naucz się giełdy i poznaj jej możliwości. Ten początkowy okres pozwoli Ci także poznać Siebie, swoje możliwości, a przede wszystkim nauczy panowania nad emocjami i cierpliwości. Cierpliwość jest cnotą nie tylko w życiu, na parkiecie jest czasami wprost bezcenna. Często osiągniecie zysku, wymaga cierpliwości, gdyż giełda to nie wyścigi konne i nie zarabia się na niej w krótkich gonitwach. Zyski są funkcją czasu i nie osiąga się ich się w 1 dzień, tydzień, czy miesiąc.

Nie zapominaj o poduszce bezpieczeństwa

Podstawy inwestowania to bezpieczeństwo Twoje, a zarazem i Twojej rodziny, dlatego, jeżeli zapytasz o to, jak zacząć grać na giełdzie, to odpowiem, że przede wszystkim bezpiecznie. Musisz mieć cały czas świadomość, że w najgorszym przypadku możesz szybko stracić posiadany kapitał. Kapitał, który długo oszczędzałeś często drogą wyrzeczeń Swoich i rodziny. By bezpiecznie inwestować na giełdzie, musisz zbudować poduszkę bezpieczeństwa. Nie inwestować całości posiadanych środków finansowych, a jedynie ich niewielki procent resztę pozostawiają jako bezpieczną poduszkę finansową dla Siebie i rodziny.

Tyle tytułem wstępu

Starałem się tutaj dosłownie w telegraficznym skrócie poruszyć kilka z wielu bardzo ważnych dla początkujących kwestii stanowiących podstawy inwestowania. Giełda dla początkujących jest trudnym terenem i nie wybacza błędów. Dlatego też w tym poradniku inwestora będę dodawać posty z różnymi radami, które pozwolą Ci poznać sposoby inwestowania i pomnażania zaoszczędzonych przez Ciebie pieniędzy. Będę opisywał Wam różne mniej lub bardziej ryzykowne sposoby na to, jak grać na giełdzie. Nie zachęcam do rozpoczynania przygody z giełdą bez przygotowania, dlatego chciałabym Ci przedstawić podstawy inwestowania w możliwie prosty sposób. Wpisy, które znajdziesz poniżej, będą stanowiły swoisty poradnik inwestora, w którym opisze Ci pokrótce, czym jest giełda i jak działa.


Jak zarabiać na giełdzie
Jak zarabiać na giełdzie? Poznaj kluczowe zasady skutecznego inwestowania. Odkryj tajniki sukcesu na giełdzie! W tym artykule przedstawiam 5 podstawowych zasad, które pomogą Ci skutecznie inwestować i osiągać zyski. Giełda papierów wartościowych to miejsce, w którym inwestorzy kupują i sprzedają akcje, obligacje, opcje i inne instrumenty finansowe. Może być to […]

Jak zarabiać na giełdzie? 5 podstawowych zasad


Giełda i podatki - wszystko, co musisz wiedzieć
Giełda i podatki – wszystko, co musisz wiedzieć. 19% podatku od zysków kapitałowych, rozliczanie strat, terminy płatności. Dowiedz się, jak rozliczyć podatek od zysków giełdowych i uniknąć błędów. Giełda papierów wartościowych to miejsce, w którym inwestorzy mogą kupować i sprzedawać akcje, obligacje, opcje, kontrakty terminowe i inne instrumenty finansowe. Inwestowanie […]

Giełda i podatki. Co musisz wiedzieć?Jak rozpocząć grę na giełdzie
Jak rozpocząć grę na giełdzie? Poznaj 9 kroków, które musisz wykonać, by rozpocząć inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych. Rozpoczęcie gry na giełdzie może być emocjonujące, ale wymaga pewnego przygotowania i zrozumienia zasad rynku finansowego. Inwestowanie na giełdzie jest kojarzone z wielkimi pieniędzmi i równie wielkim ryzykiem związanym z gwałtownymi zmianami […]

Jak rozpocząć grę na giełdzie


Giełda - definicja, pojęcie
Czym jest giełda? Jaka jest definicja giełdy? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o giełdzie – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie. Definicja giełdy Giełda to instytucja finansowa, która umożliwia kupno i sprzedaż różnych aktywów finansowych, takich jak akcje, obligacje, kontrakty terminowe, opcje, surowce czy waluty. Działanie giełdy […]

Giełda – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie