Kiedy sąd odmówi ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Dowiedz się kiedy sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenta.
Sąd może odmówić oddłużenia upadłego przy zaistnieniu określonych okoliczności. Do niedawna okoliczności te sąd ustalał na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości. Ich wystąpienie powodowało oddalenie wniosku. Teraz jednak ich ustalenie odbywa się na dalszym etapie postępowania. Obecnie samo wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości nie oznacza automatycznego oddłużenia. Żeby zobowiązania zostały umorzone, upadły musi wykazać się tzw. uczciwością płatniczą.
Oceniając uczciwość płatniczą upadającego i tego, czy może skorzystać on z upadłości konsumenckiej, sąd bada ją, na podstawie dokumentów i zeznań upadającego. Sąd ustala czy nie zachodzi choćby jedna z negatywnych przesłanek, której spełnienie spowoduje oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Celem takiego działania jest uniknięcie oddłużenia dłużników, bez względu na przyczynę, gdyż mogłoby wpływać na szerzenie negatywnych postaw i braku odpowiedzialności za swoje decyzje i czyny.
Kiedy sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Sąd odmówi ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jeżeli:
- Upadający podał we wniosku nieprawdziwe lub niezupełne dane.
- W czasie 10 lat przed dniem złożenia wniosku, względem konsumenta toczyło się już postępowanie upadłościowe, które zakończyło się całościowym lub częściowym oddłużeniem.
- Upadający doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie, lub wskutek rażącego niedbalstwa. Chodzi tu na przykład o zaciągnięcie pożyczki z zamiarem jej niespłacenia, czy doprowadzenie swoim zachowaniem do zmniejszenia wypłacanego wynagrodzenia za pracę.
- Konsument miał obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca, a tego nie zrobił.
- W stosunku do upadającego prowadzono już postępowanie upadłościowe, ale zostało ono umorzone z przyczyn innych niż na wniosek konsumenta. Na przykład w czasie wcześniejszego postępowania uchybił swoim obowiązkom, zataił istotne informacje, co doprowadziło do prawomocnego umorzenia postępowania.
- W stosunku do konsumenta we wcześniejszym postępowaniu upadłościowym uchylono plan spłaty, gdyż nie wykonywał on planu spłaty, nie składał sprawozdań, czy zatajał źródła dochodu.
- Czynność prawna konsumenta została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.
Odstępstwa od reguły
W wyjątkowych okolicznościach, które są uzasadnione względami słuszności i zasadami humanitaryzmu, jak np. w przypadku ciężkiej choroby lub kalectwa, sąd może ogłosić upadłość pomimo wystąpienia negatywnych przesłanek. Jednakże zaistnienie tych wyjątkowych sytuacji trzeba jasno i rzetelnie przedstawić oraz potwierdzić niezbitymi dowodami.
Dlatego przygotowując wniosek, musisz zadbać o rzetelne uzasadnienie, że względem konsumenta nie zachodzi żadna z tych okoliczności. Jeżeli natomiast zachodzą, to należy je bardzo szczegółowo opisać i udokumentować.
Pamiętaj, że przysługuje Ci zażalenie zarówno na decyzję sądu co do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jak i wydanie postanowienie o umorzeniu postępowania.