KRD BIG lista dłużników – co to jest, czym jest 3


Co to jest, czym jest KRD BIG lista dłużników?

Jakie dane gromadzi i udostępnia Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Kiedy Twój wpis może wzbogacić rejestr dłużników KRD? Co możesz zyskać dzięki współpracy z KRD? W artykule tym postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące Krajowego Rejestru Długów oraz opisać go w skrócie.

KRD BIG lista dłużników

Czym jest KRD BIG S.A.?

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. tworzy ogólnopolską bazę informacji o kontrahentach, tak solidnych i rzetelnych, jak i nierzetelnych. Działa on na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Firmy oraz osoby prywatne mogą do niego wpisywać swoich dłużników, oraz rzetelnych klientów, umieszczając na ich temat pozytywne wpisy.

Monitoring sytuacji finansowej klientów, a nawet konkurencji

Do jego zadań należy gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji gospodarczych dla firm, instytucji i osób prywatnych. Prowadzi on działalność przez internet, tą drogą obsługując i przyjmując zgłoszenia. Rejestr ten możesz również sprawdzić przez internet. Korzystając z bazy danych Krajowego Rejestru Długów, możesz dopisać dłużnika, sprawdzić firmę lub instytucję bądź nawet monitorować sytuację finansową swoich klientów. Dodatkowo możesz monitorować sytuację finansową swojej konkurencji.

Wezwania do zapłaty na koszt dłużnika

Krajowy Rejestr Długów wprowadził usługę wezwanie do zapłaty na koszt dłużnika. Dzięki niej twój dłużnik pokryje wszystkie koszty poniesione przez ciebie na drodze odzyskania należności. Każda sprawa prowadzona w tej usłudze jest kontynuowana do momentu odzyskania należności wraz z odsetkami i kosztami jej odzyskania.

Kiedy wpis o tobie może wzbogacić tę listę dłużników?

Negatywny wpis o twoim zadłużeniu może trafić do rejestru w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zalegasz z zapłatą należności minimum 60 dni na kwotę nie mniejszą niż:

 • osoby prywatne – 200 zł brutto,
 • firmy – 500 zł brutto.

Mogą to być zaległe należności z tytułu niezapłaconych rachunków, faktur, czynszu najmu itp. Z bazy dłużników może skorzystać każdy przedsiębiorca, na mocy umowy zawartej z KRD i sprawdzać swoich kontrahentów oraz umieszczać dłużników.

Co traci dłużnik przez negatywny wpis na swój temat?

Przede wszystkim traci wiarygodność finansową i kredytową, przez co przez długi czas nie otrzyma kredytu oraz będzie miał zablokowany dostęp do wielu usług. Może stracić dostęp do produktów kredytowych w bankach i będzie zmuszony korzystać z ofert pozabankowych, a pożyczki pozabankowe niestety są koszmarnie drogie i nie są tak wysokie, jak w banku.

Co ty możesz zyskać dzięki współpracy z KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników pozwoli ci sprawdzić:

 • informacje na swój temat,
 • czy twoja konkurencja ma problemy finansowe,
 • czy twój kontrahent nie znajduje się na liście dłużników, przez co zyskasz pewność dokonywanych transakcji i zapłaty za towary lub usługi,
 • swojego pracodawcę i jego wypłacalność, dzięki czemu unikniesz niespodzianki w postaci braku wypłaty wynagrodzenia,
 • dewelopera przed zakupem mieszkania,
 • sklep internetowy przed zamówieniem towaru i wpłaceniem zaliczki.

Opinie o Krajowym Rejestrze Długów

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znalazłeś i jakie były jej przyczyny, to jeżeli wskutek niej miałeś do czynienia z KRD, podziel się swoją opinią z innymi czytelnikami bloga. Zachęcam do jej umieszczania w komentarzach poniżej. Zarówno opinie dłużników, jak i wierzycieli dadzą pełen obraz działania tej instytucji i jej podejścia do klienta.

Podsumowanie

Z racji skrótowego ujęcia tematu zdaję sobie sprawę, że możecie mieć sporo pytań. Proszę zadawać je w komentarzu pod tym artykułem. W przypadku bardziej pytań wymagających obszerniejszej odpowiedzi przygotuję artykuł na ten temat i w odpowiedzi podam link do niego.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy do “KRD BIG lista dłużników – co to jest, czym jest

 • Xpat

  Mi tam KRD się przydaje. Mam z nimi umowę i jak wystawiam faktury to loguję je ich logiem. Jest też adnotacja, że nieopłacenie faktury w terminie może spowodować umieszczenie danych dłużnika w tym rejestrze. To naprawdę działa i przydaje się jak ktoś ma firmę. Mi terminowość opłacania faktur przez kontrahentów sporo się poprawiła.

   
 • Vito-s

  Byłem wpisany do tej dziadowskiej bazy i nich ich nie powiem co strzeli. Ustalenie czegoś z nimi czy wynegocjowanie spłaty to koszmar. Lepiej wisieć niż coś z nimi załatwiać!