Kredyt bankowy – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest kredyt bankowy? Jaka jest definicja kredytu bankowego? Sprawdź wyjaśnienie tego pojęcia – zobacz definicje innych pojęć. Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o kredycie bankowym – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Kredyt bankowy - definicja, pojęcie

Definicja kredytu bankowego

Kredyt bankowy to usługa finansowa, która polega na udzieleniu przez bank pożyczki pieniężnej lub udzieleniu kredytu w innej formie (np. w postaci linii kredytowej), zgodnie z warunkami i zasadami określonymi przez bank oraz umową zawartą między bankiem a kredytobiorcą.

Kredyt bankowy jest udzielany przez bank na określony czas i zwykle wymaga spłaty wraz z odsetkami i innymi opłatami. Warunki kredytu, takie jak oprocentowanie, okres spłaty, wysokość kredytu i wymagane zabezpieczenia, są ustalane indywidualnie dla każdego kredytobiorcy na podstawie oceny ryzyka kredytowego i zdolności kredytowej.

Kredyt bankowy może mieć różne cele, takie jak finansowanie zakupu mieszkania, samochodu, prowadzenie działalności gospodarczej, inwestycje czy pokrycie bieżących potrzeb finansowych. Może być udzielany zarówno osobom fizycznym, jak i firmom.

Kredyt bankowy jest zwykle udzielany na podstawie umowy, która określa wszelkie warunki udzielenia kredytu oraz prawa i obowiązki obu stron. Kredytobiorca zobowiązuje się do terminowej spłaty zaciągniętego kredytu, podczas gdy bank ma prawo do pobierania odsetek i innych opłat za udostępnienie środków finansowych.

W przypadku niedotrzymania warunków umowy kredytowej bank ma prawo podjąć środki windykacyjne, takie jak egzekucja zabezpieczeń lub zgłoszenie sprawy do sądu w celu odzyskania należności.

Czym jest kredyt bankowy

Pożyczanie pieniędzy od dawna jest znane społeczeństwom. Od dawna również za udzielenie pożyczki oczekiwano jej zwrotu wraz z dodatkowym wynagrodzeniem. Dziś jest bardzo niewiele osób, które nie mają kredytu. Kredyty biorą osoby prywatne, jak i firmy. Czym charakteryzuje się kredyt bankowy?

Pojęcie kredytu bankowego definiuje ustawa Prawo bankowe. Zgodnie z przepisami prawa kredyt bankowy polega na pisemnej umowie zawartej między bankiem, a kredytobiorcą. Bank udziela klientowi pożyczki na określony czas. Kredytobiorca ma obowiązek zwrócić dług wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie.

Kredyt bankowy jest udzielany tylko tym klientom, którzy w ocenie banku posiadają zdolność kredytową, czyli możliwość do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Ważnym wyznacznikiem kredytu bankowego, który w znaczący sposób odróżnia kredyt od pożyczki, jest celowość kredytów. Kredyt zawsze zostaje udzielony na realizację konkretnego celu.

Rodzaje kredytów bankowych

Wiedza o rodzajach kredytów pozwala klientowi na wybranie oferty, która będzie dopasowana do konkretnych potrzeb kredytobiorcy. Wyróżniamy kilka rodzai kredytów.

  1. kredyt konsumencki przeznaczony jest na zaspokojenie określonych potrzeb kredytobiorcy. Zaciągany jest z myślą o zakupie sprzętu AGD, komputera, czy samochodu. Okres spłaty kredytu to od kilku miesięcy do kilku lat.
  2. kredyt hipoteczny zaciągany jest z myślą o zakupie nieruchomości lub realizacje inwestycji budowlanej. Okres spłaty może wynosić nawet kilkadziesiąt lat, gdyż dodatkowym zabezpieczeniem banku jest utworzenie hipoteki na nieruchomości.
  3. kredyt inwestycyjny przeznaczony jest głównie na realizację przedsięwzięć, którymi kredytobiorca zmierza do powiększenia swojego majątku. Przykładem może być tu zakup akcji, czy długoterminowych papierów wartościowych.
  4. kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla klientów, którzy mają już inne zobowiązania. Dzięki spłacie zaciągniętych wcześniej kredytów można uzyskać jedną, niższą ratę.
  5. karta kredytowa jest zobowiązaniem, które połączone jest z kontem bankowym oraz limitem kredytowym, którego bank udzielił klientowi. Bank udziela, na określony czas, klientowi określonej kwoty, która spłacona w wymaganym terminie nie jest obciążona odsetkami.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:


 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.