Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej – dowiedz się


 

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej

Postępowanie upadłościowe stanowi połączenie trzech funkcji. Ma ono jednocześnie funkcję oddłużeniową, edukacyjna oraz niestety egzekucyjną.

 

Na pełne oddłużenie bez spłaty zobowiązań mogą liczyć osoby w trudnej sytuacji. Spora część upadających musi niestety dogłębnie zapoznać się również z funkcją edukacyjną i windykacyjną. Utrata majątku ma zarazem edukować w kierunku niezadłużania się po raz kolejny oraz zabezpieczyć interesy wierzycieli niewypłacalnego dłużnika. Majątek upadającego podlega likwidacji przez Syndyka, a środki uzyskane z jego sprzedaży są rozdysponowane pomiędzy wszystkich uprawnionych wierzycieli.

 

Czy syndyk sprzeda wszystko?

 

Nie. Tematu tego jednak nie będę tutaj poruszał. Dowiesz się więcej o tym w innych artykułach, do których przeczytania zachęcam:

  1. Co nie wchodzi do masy upadłości konsumenckiej
  2. Jak się zabezpieczyć przed utratą mieszkania przy upadłości
  3. Dobro dłużnika przed dobrem wierzyciela

 

Zdolność upadłościowa

 

Ustawa o upadłości konsumenckiej określa, że nie każdy podmiot ma zdolność upadłościową. Oznacza to, że są podmioty, wobec których nie można ogłosić upadłości.

 

Zatem kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

 

Zgodnie z art. 6 ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1228) nie można ogłosić upadłości:

  • Skarbu Państwa,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • publicznych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej,
  • instytucji i osób prawnych utworzonych w drodze ustawy, chyba że ustawa ta stanowi inaczej, oraz utworzonych w wykonaniu obowiązku nałożonego ustawą,
  • osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej,
  • uczelni,
  • funduszy inwestycyjnych.

 

Dowiedz się też kto może ogłosić upadłość konsumencką.


 

Zastanawiasz się nad upadłością? Wybierz kurs, a będzie cię ona kosztowała tylko jego cenę plus 30 zł kosztów sądowych za złożenie wniosku. 👇

 

Source: Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej – dowiedz się


O Adam Marcinowski

Jestem doradcą restrukturyzacyjnym i finansowym. Na co dzień rozwiązuje między innymi problemy finansowe ludzi zadłużonych. Od przeszło 20 lat, zajmuje się szeroko pojętymi finansami i od kiedy były możliwe w Polsce upadłościami konsumenckimi. Codziennie z mojej wiedzy i pomocy, korzystają osoby, które wpadły w spiralę zadłużeń i nie radzą już sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Obecnie mieszkam w przepięknym Olsztynie, w otoczeniu tego, co kocham, czyli wody i lasów. Prowadzę firmę, udzielam się społecznie, a w wolnych chwilach bloguję. Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.