Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej


Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej? Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego — dowiedz się kto jeszcze…Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Postępowanie upadłościowe stanowi połączenie trzech funkcji. Ma ono jednocześnie funkcję oddłużeniową, edukacyjna oraz niestety egzekucyjną.

Na pełne oddłużenie bez spłaty zobowiązań mogą liczyć osoby w trudnej sytuacji. Spora część upadających musi niestety dogłębnie zapoznać się również z funkcją edukacyjną i windykacyjną. Utrata majątku ma zarazem edukować w kierunku niezadłużania się po raz kolejny oraz zabezpieczyć interesy wierzycieli niewypłacalnego dłużnika. Majątek upadającego podlega likwidacji przez Syndyka, a środki uzyskane z jego sprzedaży są rozdysponowane pomiędzy wszystkich uprawnionych wierzycieli.

Czy syndyk sprzeda wszystko?

Nie. Tematu tego jednak nie będę tutaj poruszał. Dowiesz się więcej o tym w innych artykułach, do których przeczytania zachęcam:

Zdolność upadłościowa

Ustawa o upadłości konsumenckiej określa, że nie każdy podmiot ma zdolność upadłościową. Oznacza to, że są podmioty, wobec których nie można ogłosić upadłości.

Zatem kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Zgodnie z art. 6 ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1228) nie można ogłosić upadłości:

  • Skarbu Państwa,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • publicznych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej,
  • instytucji i osób prawnych utworzonych w drodze ustawy, chyba że ustawa ta stanowi inaczej, oraz utworzonych w wykonaniu obowiązku nałożonego ustawą,
  • osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej,
  • uczelni,
  • funduszy inwestycyjnych.
 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.