Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej? Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego — dowiedz się kto jeszcze...
Postępowanie upadłościowe stanowi połączenie trzech funkcji. Ma ono jednocześnie funkcję oddłużeniową, edukacyjna oraz niestety egzekucyjną.
Na pełne oddłużenie bez spłaty zobowiązań mogą liczyć osoby w trudnej sytuacji. Spora część upadających musi niestety dogłębnie zapoznać się również z funkcją edukacyjną i windykacyjną. Utrata majątku ma zarazem edukować w kierunku niezadłużania się po raz kolejny oraz zabezpieczyć interesy wierzycieli niewypłacalnego dłużnika. Majątek upadającego podlega likwidacji przez Syndyka, a środki uzyskane z jego sprzedaży są rozdysponowane pomiędzy wszystkich uprawnionych wierzycieli.
Czy syndyk sprzeda wszystko?
Nie. Tematu tego jednak nie będę tutaj poruszał. Dowiesz się więcej o tym w innych artykułach, do których przeczytania zachęcam:
- Co nie wchodzi do masy upadłości konsumenckiej
- Jak się zabezpieczyć przed utratą mieszkania przy upadłości
- Dobro dłużnika przed dobrem wierzyciela
Zdolność upadłościowa
Ustawa o upadłości konsumenckiej określa, że nie każdy podmiot ma zdolność upadłościową. Oznacza to, że są podmioty, wobec których nie można ogłosić upadłości.
Zatem kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?
Zgodnie z art. 6 ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1228) nie można ogłosić upadłości:
- Skarbu Państwa,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- publicznych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej,
- instytucji i osób prawnych utworzonych w drodze ustawy, chyba że ustawa ta stanowi inaczej, oraz utworzonych w wykonaniu obowiązku nałożonego ustawą,
- osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej,
- uczelni,
- funduszy inwestycyjnych.