Czym jest Leasing? Jaka jest definicja Leasingu? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o Leasingu - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.
Świat bardzo szybko się zmienia. Pojawia się wiele nowości, a w tym i językowych. Często słyszymy nowe słowa, czy terminy, które nierzadko są dla nas niezrozumiałe. Jednym z nich jest np. Leasing.
Pokrótce warto wyjaśnić znaczenie tego coraz powszechniejszego terminu. Leasing to umowa, w której jedna strona, zwana lessorem (lub leasingodawcą), udostępnia drugiej stronie, zwanej lessee (lub leasingobiorcą), określone mienie lub urządzenie na określony czas w zamian za opłatę.
Lessor pozostaje właścicielem przedmiotu leasingu, podczas gdy lessee ma prawo korzystać z niego na określony czas i za określoną opłatą. Lessee jest odpowiedzialny za utrzymanie i ubezpieczenie przedmiotu leasingu, ale nie ponosi pełnej odpowiedzialności własnościowej.
Leasing jest popularnym sposobem finansowania zarówno w biznesie, jak i w przypadku indywidualnych użytkowników. Przykłady leasingu obejmują leasing: samochodowy, sprzętu komputerowego, nieruchomości i wiele innych.
Leasing – co to jest?
Co to dokładnie znaczy leasing? Prosta definicja mówi, że jest to forma dzierżawy środków trwałych lub nieruchomości, lecz nie występuje jednoczesna potrzeba ich kupowania. Zwięźle i na temat, zapewne każdy dobrze zrozumiał sens całego przedsięwzięcia. Środki trwałe są przekazywane tymczasowo osobie fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu, który oświadcza, że w zamian będzie regularnie uiszczał opłaty. Umowa zawierana jest pomiędzy dwoma stronami, jedną jest oczywiście strona, która finansuje całe przedsięwzięcie, czyli leasingodawca (ang. Lessor) a drugą jest strona, która korzysta, czyli leasingobiorca (ang. Lessee).
Rodzaje leasingu
W pierwszej kolejności wykonajmy podział usługi na leasing bezpośredni oraz leasing pośredni. Co to w ogóle znaczy? Zacznijmy od pierwszego terminu. Wyjaśniając w kilku słowach, pierwszy pozwala zawrzeć umowę pomiędzy dwoma stronami bez pośredników, natomiast drugą formą jest obecność pośrednika, jak firma, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach.
Inny podział pozwala wyróżnić trzy typy leasingu: finansowy, operacyjny, a także zwrotny. Jak zawsze nic nam to szczególnego nie wyjaśnia.
1. Leasing finansowy – forma ta polega na przekazaniu nabytej rzeczy przez leasingodawcę osobie zainteresowanej na długi okres dzierżawy. Cały proces oparty jest na uiszczaniu rat w zamian za wynajmowany towar na czas określony. Opłaty są tak ułożone, by pokryły wartość zakupionego towaru przez leasingodawcę. Forma ta należy do najczęściej wybieranych, szczególnie gdy umowa podpisana jest na czas nieokreślony.
2. Leasing operacyjny – jest to odmienna forma leasingu, nie są pobierane opłaty za dzierżawę towaru, co ma na celu pokrycie jego wartości. Umowa podpisywana jest zazwyczaj na krótki okres czasu, a przedmiot, który podlegał kwestiom formalnym, zostanie zwrócony do leasingodawcy.
3. Leasing zwrotny – jest to proces szczególnie kierowany do firm, które w danym momencie nie posiadają odpowiednich środków finansowych. Głównym zadaniem tego procesu jest wsparcie finansowe dla przedsiębiorstwa.
Z tego sposobu finansowania może skorzystać każdy, osoby prywatne i przedsiębiorcy. Wystarczy wybrać jego odpowiednią formę.