Lokata terminowa – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest lokata terminowa? Jaka jest definicja lokaty terminowej? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o lokacie terminowej – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Lokata terminowa - definicja, pojęcie

Definicja lokaty terminowej

Lokata terminowa to rodzaj depozytu bankowego, który zakładany jest na określony czas, zazwyczaj od kilku dni do kilku lat. Bank zobowiązuje się w zamian za to wypłacić klientowi kapitał wraz z odsetkami na koniec okresu umowy.

Główne cechy lokaty terminowej:

 • Okres trwania: lokata terminowa jest umową na określony czas, który klient określa przy zawieraniu umowy.
  Oprocentowanie: bank ustala oprocentowanie lokaty, które jest naliczane od wpłaconej kwoty i okresu trwania lokaty.
 • Dostępność środków: przed terminem zakończenia umowy lokaty środki można wypłacić, ale zazwyczaj bank pobiera za to opłatę.

Lokaty terminowe to bezpieczna forma lokowania oszczędności, ponieważ gwarantują zwrot kapitału wraz z odsetkami. Są również stosunkowo proste w założeniu i obsłudze.

Lokaty terminowe można podzielić na następujące rodzaje:

 • Lokaty zwykłe: są to najpopularniejsze lokaty, które nie posiadają żadnych dodatkowych warunków.
 • Lokaty z wypłatą odsetek: w tym przypadku odsetki od lokaty są wypłacane co miesiąc lub kwartał, a nie dopiero na koniec okresu trwania umowy.
 • Lokaty promocyjne: oferują one wyższe oprocentowanie niż lokaty zwykłe, ale zazwyczaj są dostępne tylko przez ograniczony czas.
 • Lokaty strukturyzowane: są to bardziej złożone produkty, które łączą w sobie elementy lokaty i instrumentów finansowych.

Przy wyborze lokaty terminowej warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Okres trwania: im dłuższy okres trwania lokaty, tym wyższe oprocentowanie może zaoferować bank.
 • Oprocentowanie: należy porównać oprocentowanie oferowane przez różne banki.
 • Dodatkowe warunki: niektóre lokaty posiadają dodatkowe warunki, takie jak konieczność dokonywania wpłat lub utrzymywania określonego salda na rachunku bieżącym.

Lokaty terminowe są stosunkowo bezpiecznym sposobem oszczędzania, ponieważ oferują stałe oprocentowanie i z góry ustalony okres inwestycji. Jednakże, w razie konieczności wypłaty środków przed terminem, klient może ponieść pewne koszty w postaci utraty części zysków z tytułu odsetek.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.