Lokaty bankowe – co warto o nich wiedzieć?


Lokaty bankowe to jeden z najpowszechniejszych i zarazem najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Wiele osób korzysta dziś z tego rozwiązania, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Lokaty bankowe – co warto o nich wiedzieć

Czym jest lokata bankowa?

Terminem tym określany jest rodzaj usługi proponowanej przez większość banków. Całość opiera się na umowie, na podstawie której klient, czyli inwestor, przekazuje instytucji swoje oszczędności, najczęściej bez możliwości wycofania ich przez ustalony czas. Bank, który przyjął depozyt w postaci określonego kapitału, może nim przez dany okres dowolnie dysponować, jednak po zakończeniu umowy musi go zwrócić klientowi wraz z odsetkami. Suma ta jest zatem większa niż w momencie wpłaty, dlatego lokaty bankowe stanowią dla wielu osób doskonałą formę oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Decydując się na nią, trzeba jednak dokładnie przeanalizować własne oczekiwania i potrzeby, by ostatecznie wybrać odpowiedni rodzaj depozytu. Warto wspomnieć, że lokatę można dziś założyć również drogą telefoniczną lub internetową.

Rodzaje lokat

Banki oferują dziś swoim klientom wiele rodzajów lokat. Główne różnice dotyczą przede wszystkim wysokości oprocentowania oraz czasu trwania umowy. Najbardziej znane lokaty bankowe to: terminowa, progresywna i rentierska.

  1. Lokata terminowa wiąże się z zawarciem umowy, w której precyzyjnie ustalony jest czas jej trwania. Inwestor nie może w tym okresie dokonywać żadnych dopłat ani wycofać wpłaconych wcześniej środków – w przeciwnym razie straci odsetki. Wyróżnia się tu dwie formy – lokatę odnawialną (czyli automatycznie przedłużaną) i nieodnawialną (definitywnie zakończoną w określonym dniu). W zależności od potrzeb można zdecydować się na wersje długoterminowe (np. roczne) lub krótkoterminowe (np. tygodniowe).
  2. Lokata progresywna umożliwia inwestorowi wypłatę kapitału przed zakończeniem umowy bez jakichkolwiek konsekwencji. Ponadto ten rodzaj depozytu charakteryzuje się również oprocentowaniem narastającym z upływem czasu.
  3. Lokata rentierska, zwykle długoterminowa, polecana jest zwłaszcza osobom, które dysponują większym kapitałem. Wariant ten zakłada cykliczne wypłacanie przez bank odsetek. Może to następować co miesiąc, kwartał lub pół roku.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.