Czym jest majątek trwały? Jaka jest definicja majątku trwałego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o majątku trwałym – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.
Definicja majątku trwałego
Zgodnie z przepisami prawa bilansowego, majątek trwały to aktywa trwałe, czyli zasoby gospodarcze o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, kompletne i zdatne do użytku oraz przeznaczone na potrzeby jednostki.
Do majątku trwałego zalicza się następujące składniki:
Rzeczowe aktywa trwałe, w tym:
- Grunty
- Budynki i budowle
- Urządzenia techniczne i maszyny
- Środki transportu
- Inne środki trwałe
Wartości niematerialne i prawne, w tym:
- Prawa autorskie i pokrewne
- Licencje, patenty, wzory użytkowe i znaki towarowe
- Know-how
- Inne wartości niematerialne i prawne
Kryteria zaliczenia składnika majątku do majątku trwałego
Aby składnik majątku mógł zostać zaliczony do majątku trwałego, musi spełnić następujące kryteria:
- Okres użytkowania musi przekraczać 12 miesięcy.
- Składnik majątku musi być kompletny i zdatny do użytku.
- Składnik majątku musi być przeznaczony na potrzeby jednostki.
Zasady wyceny majątku trwałego
Majątek trwały wycenia się w następujący sposób:
- Rzeczowe aktywa trwałe wycenia się w wartości początkowej, która obejmuje cenę nabycia lub koszt wytworzenia, powiększoną o koszty związane z zakupem lub wytworzeniem, w tym koszty montażu, uruchomienia i instalowania.
- Wartości niematerialne i prawne wycenia się w wartości początkowej, która obejmuje cenę nabycia lub koszt wytworzenia, powiększoną o koszty związane z zakupem lub wytworzeniem, w tym koszty badań i rozwoju, koszty prawne oraz koszty rejestracji.
Amortyzacja majątku trwałego
Majątek trwały ulega stopniowemu zużyciu w toku użytkowania. Zużycie to nazywa się amortyzacją. Amortyzacja jest odpisami amortyzacji dokonywanymi w celu rozliczenia wartości początkowej składnika majątku trwałego w czasie jego przewidywanego okresu użytkowania.
Amortyzację dokonuje się w następujący sposób:
- Rzeczowe aktywa trwałe amortyzowane są metodą liniową, degresywną lub amortyzacją jednorazową.
- Wartości niematerialne i prawne amortyzowane są metodą liniową lub amortyzacją jednorazową.
Wycena majątku trwałego na dzień bilansowy
Na dzień bilansowy majątek trwały wycenia się w wartości godziwej, jeżeli jest ona wyższa niż wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne. Jeżeli wartość godziwa jest niższa niż wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, to różnicę wykazuje się w bilansie w pozycji „Odpisy aktualizujące wartość aktywów”.
Znaczenie majątku trwałego
Majątek trwały jest istotnym składnikiem majątku każdej jednostki gospodarczej. Stanowi on bazę materialno-techniczną, niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej. Majątek trwały wpływa na wyniki finansowe jednostki, zarówno w zakresie przychodów, jak i kosztów.