Mikropożyczka – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest mikropożyczka? Jaka jest definicja mikropożyczki? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o mikropożyczce – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Mikropożyczka – definicja, pojęcie

Definicja mikropożyczki

Mikropożyczka jest formą krótkoterminowego kredytu udzielanego małym przedsiębiorcom, osobom fizycznym lub gospodarstwom domowym na niewielką kwotę. Jest to popularna forma finansowania wśród osób o niskich dochodach lub braku historii kredytowej, które mają trudności w uzyskaniu tradycyjnego kredytu bankowego.

Mikropożyczki zwykle mają niską wartość, zazwyczaj w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych (lub równowartości w innych walutach). Charakteryzują się krótkim okresem spłaty, który może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Instytucje finansowe udzielające mikropożyczek często mają elastyczne wymagania dotyczące zdolności kredytowej oraz dostępne są dla osób z ograniczoną historią kredytową. Często brakuje konieczności przedstawiania wielu dokumentów, a decyzja o przyznaniu pożyczki podejmowana jest szybko, często nawet w ciągu kilku godzin.

Mikropożyczki są zazwyczaj udzielane na cele konsumpcyjne lub rozwojowe, takie jak pokrycie nagłych wydatków, zakup niezbędnych przedmiotów, naprawa sprzętu, rozpoczęcie drobnego biznesu lub inwestycje w małe przedsiębiorstwa.

Czym jest mikropożyczka

Mikropożyczka, czyli pożyczka opiewająca na niewielką kwotę jest jednym z najczęściej wybieranych w Polsce produktów finansowych. Zaciągnąć ją można zarówno w bankach, jak i w sektorze pozabankowym.

Wsparcie biznesu

Reklama stosująca termin mikropożyczki może być próbą sprzedaży popularnych, zwykle oferowanych przez parabanki chwilówek, aczkolwiek nie w każdym przypadku. Część pożyczek tego typu nie jest mikro, gdyż może sięgnąć nawet kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych i być udzielana jako wsparcie dla małych i średniej wielkości przedsiębiorców.

Pożyczka może być przeznaczona zarówno na rozbudowę już istniejącej działalności gospodarczej lub na założenie nowej. Z tego względu niewielkie pożyczki są szczególnie popularne wśród studentów oraz absolwentów uczelni wyższych. Ponadto decydując się na ten produkt finansowy, możemy liczyć na preferencyjne oprocentowanie, dopasowaną wysokość rat oraz na odpowiednio wydłużony terminarz spłat.

Różnorodne wydatki

Mikropożyczka może odnosić się również do różnorodnych pożyczek przeznaczonych na edukację lub na zakup produktów konsumpcyjnych. W pierwszym przypadku pożyczka może być przeznaczona na opłatę szkoły, kursów, materiałów edukacyjnych. Tak samo, jak w przypadku pożyczek mających na celu wsparcie młodych przedsiębiorców pożyczkobiorca może liczyć na preferencyjne oprocentowanie (w części przypadków nawet jego brak), odłożenie terminu spłaty, dostosowanie wysokości raty oraz ilość rat.

Z kolei pożyczki opiewające na niedużą kwotę, które mają być przeznaczone na dowolnie wybrany przez nas cel to najczęściej chwilówki. W takim przypadku musimy liczyć się z bardzo wysoką rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO) oraz koniecznością spłaty zaciągniętego zobowiązania do 30 dni. Tego rodzaju pożyczki udzielane są najczęściej w kwocie do kilku tysięcy złotych. Najczęściej są oferowane przez sektor pozabankowy, aczkolwiek pożyczki do kilku tysięcy złotych, zaciągane na krótki okres coraz częściej wchodzą też w ofertę banków.

Dobry start

Niezależnie od tego, czy mikropożyczka miałaby być przeznaczona na bieżące finansowanie edukacji, na założenie własnego przedsiębiorstwa, czy też byłaby to pożyczka konsumencka, jest to ciekawa i dobra sposobność na poprawę swoich przyszłych warunków bytowych przez odpowiednie zainwestowanie pożyczonych pieniędzy.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.