Narodowy Fundusz Inwestycyjny (NFI) - definicja, pojęcie


Czym jest Narodowy Fundusz Inwestycyjny? Jaka jest definicja Narodowego Funduszu Inwestycyjnego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o Narodowym Funduszu Inwestycyjnym - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Narodowy Fundusz Inwestycyjny (NFI) - definicja, pojęcie

Definicja Narodowego Funduszu Inwestycyjnego

Narodowy Fundusz Inwestycyjny (NFI) to fundusz inwestycyjny typu zamkniętego, w formie spółki akcyjnej założonej przez Skarb Państwa, działający na podstawie ustawy o NFI, która utraciła moc 1 stycznia 2013 roku, oraz Kodeksu spółek handlowych.

NFI był powołany do życia w 1991 roku w celu wspierania rozwoju gospodarczego Polski poprzez inwestowanie w akcje przedsiębiorstw państwowych i prywatyzowanych. Fundusz mógł również inwestować w obligacje, akcje spółek zagranicznych oraz inne instrumenty finansowe.

W latach 1991-2012 NFI zainwestował w akcje ponad 150 przedsiębiorstw, w tym takich gigantów jak PKN Orlen, PKO BP, KGHM, Lotos, czy PGE. Fundusz przyczynił się do prywatyzacji wielu polskich przedsiębiorstw, a także do rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

W 2012 roku NFI został podzielony na cztery spółki:

  • PFR TFI
  • PZU TFI
  • NN TFI
  • PKO TFI

Te spółki kontynuują działalność NFI, inwestując w akcje przedsiębiorstw polskich i zagranicznych.

Do głównych celów NFI należały:

  • wspieranie rozwoju gospodarczego Polski,
  • prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych,
  • rozwój polskiego rynku kapitałowego.

NFI był jednym z najważniejszych instrumentów prywatyzacji w Polsce. Dzięki funduszowi wiele polskich przedsiębiorstw zostało wykupionych przez prywatnych inwestorów. NFI przyczynił się również do rozwoju polskiego rynku kapitałowego, poprzez wprowadzenie na giełdę wielu przedsiębiorstw.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.