NASDAQ – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest NASDAQ? Jaka jest definicja NASDAQ? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o NASDAQ – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

NASDAQ - definicja, pojęcie

Definicja NASDAQ

NASDAQ to skrót od National Association of Securities Dealers Automated Quotations, czyli Narodowego Stowarzyszenia Dealerów Papierów Wartościowych z Automatycznymi Notowaniami. Jest to giełda papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, z siedzibą w Nowym Jorku. Jest on drugą co do wielkości giełdą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej notowanych spółek.

NASDAQ została założona w 1971 roku jako pierwszy całkowicie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi na świecie. Giełda koncentruje się na spółkach technologicznych, finansowych i biotechnologicznych. Wśród spółek notowanych na niej znajdują się takie giganty jak Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google) czy Facebook.

Jest on podzielony na cztery rynki:

  • Nasdaq Global Select Market – rynek dla największych i najbardziej płynnych spółek,
  • Nasdaq Global Market – rynek dla średniej wielkości spółek,
  • Nasdaq Capital Market – rynek dla małych i średniej wielkości spółek,
  • Nasdaq International Market – rynek dla spółek z siedzibą poza Stanami Zjednoczonymi.

Indeks NASDAQ Composite jest jednym z najbardziej znanych indeksów giełdowych na świecie. Indeks ten śledzi wartość wszystkich spółek notowanych na nim notowanych.

Jedną z charakterystycznych cech NASDAQ jest fakt, że działa w formie rynku OTC (Over-The-Counter), co oznacza, że ​​nie ma fizycznej lokalizacji, gdzie odbywają się transakcje. Handel na nim odbywa się elektronicznie, co odróżnia ją od tradycyjnych giełd, takich jak NYSE, gdzie handel odbywa się na parkiecie giełdowym. Wprowadzenie systemu elektronicznego znacznie przyspieszyło procesy transakcyjne i umożliwiło bardziej efektywny handel papierami wartościowymi.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.