Niedobór (manko) – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest niedobór (manko)? Jaka jest definicja niedoboru (manka)? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o niedoborze (manku) – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Niedobór (manko) - definicja, pojęcie

Definicja niedoboru (manka)

1. Ujęcie finansowe

W ujęciu finansowym niedobór to sytuacja, w której wydatki przekraczają dochody. Może to dotyczyć gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, czy też państwa. Niedobór finansowy może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak:

  • wzrost cen,
  • spadek dochodów,
  • zwiększone wydatki na inwestycje,
  • kryzys gospodarczy.

Niedobór finansowy może mieć negatywne konsekwencje dla osób lub podmiotów, które go doświadczają. Może prowadzić do zadłużenia, utraty majątku, czy nawet bankructwa.

W kontekście finansowym niedobór może być również określany jako manko. Manko to różnica między rzeczywistą ilością czegoś a ilością, która powinna być. Na przykład manko w kasie oznacza, że w kasie brakuje pieniędzy.

Przykłady niedoborów w ujęciu finansowym:

  • budżetowy państwa,
  • kasowy przedsiębiorstwa,
  • w portfelu osoby prywatnej.
1. Ujęcie księgowe

W ujęciu księgowym niedobór (manko) oznacza różnicę między stanem rzeczywistym danego składnika aktywów a jego stanem ewidencyjnym. Może on powstać wskutek kradzieży, utraty, uszkodzenia lub zniszczenia składnika aktywów.

W księgach rachunkowych niedobór jest ujmowany w ciężar kosztów działalności operacyjnej. W przypadku kradzieży niedobór powinien zostać zgłoszony na policję.

Przykłady niedoborów:

  • towaru w magazynie wskutek kradzieży,
  • gotówki w kasie wskutek kradzieży,
  • materiałów lub surowców wskutek uszkodzenia, lub zniszczenia.

Niedobór może być również spowodowany błędem ludzkim, na przykład błędnym zapisem stanu ewidencyjnego. W takim przypadku należy go skorygować poprzez odpowiednie korekty zapisów księgowych.

W przypadku stwierdzenia niedoboru należy niezwłocznie podjąć działania mające na celu ustalenie przyczyny tego i jego rozliczenie.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.