NOPLAT (Net Operating Profit Less Adjusted Taxes) – definicja


Czym jest NOPLAT (Net Operating Profit Less Adjusted Taxes)? Jaka jest definicja NOPLAT? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o NOPLAT – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

NOPLAT (Net Operating Profit Less Adjusted Taxes) - definicja, pojęcie

Definicja NOPLAT

NOPLAT (Net Operating Profit Less Adjusted Taxes) to po polsku zysk operacyjny netto skorygowany o podatek lub zysk operacyjny po opodatkowaniu. Jest to miara rentowności firmy, która jest obliczana przez odjęcie od zysku operacyjnego przed odsetkami i podatkami (EBIT) podatku dochodowego. Jest on wykorzystywany przez inwestorów i analityków do oceny rentowności podstawowej działalności firmy.

Wzór na NOPLAT to:

NOPLAT = Zysk operacyjny przed odsetkami i podatkami (EBIT) – podatek dochodowy

Gdzie:

  • Zysk operacyjny przed odsetkami i podatkami (EBIT) to zysk firmy przed odliczeniem odsetek i podatków.
  • Podatek dochodowy to kwota podatku dochodowego zapłaconego przez firmę.

NOPLAT jest dokładniejszą miarą rentowności niż EBIT, ponieważ uwzględnia zobowiązania podatkowe firmy. Jest to ważne, ponieważ podatki mogą znacznie różnić się między firmami i z roku na rok.

Jest on często wykorzystywany do obliczania innych ważnych wskaźników finansowych, takich jak wolny przepływ gotówki (FCF) i wartość przedsiębiorstwa (EV).

Przykład obliczenia:

Załóżmy, że firma ma EBIT w wysokości 100 000 USD i koszty podatku dochodowego w wysokości 30 000 USD. NOPLAT firmy wyniesie 70 000 USD.

NOPLAT jest cennym narzędziem dla inwestorów i analityków, którzy starają się ocenić rentowność firmy. Należy jednak pamiętać, że jest on tylko jedną z miar rentowności i nie należy jej używać w odosobnieniu. Inwestorzy i analitycy powinni również brać pod uwagę inne czynniki, takie jak tempo wzrostu firmy, poziom zadłużenia i pozycja konkurencyjna.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.