Odwrócona hipoteka czy odwrócony kredyt hipoteczny są dosyć nowymi pojęciami na rynku finansowym, aczkolwiek określającymi ten sam temat.
Ten rodzaj usługi finansowej jest rozwiązaniem dedykowanym osobom starszym powyżej 60 roku życia, które są właścicielami nieruchomości mieszkalnej (domu bądź mieszkania). Usługa ta wobec niskich świadczeń emerytalnych i rentowych umożliwia emerytom oraz rencistom uzyskanie dodatkowej renty hipotecznej.
Odwrócona hipoteka, czyli odwrócony kredyt hipoteczny
Osoba starsza posiadająca nieruchomość dzięki odwróconej hipotece może uzyskać znaczne wsparcie finansowe. Odbywa się to poprzez uwolnienie kapitału drzemiącego w mieszkaniu lub domu. Osoba ta jednocześnie do końca życia pozostaje właścicielem nieruchomości. W ramach umowy kredytu odwróconego beneficjent, otrzymuje dożywotnią rentę hipoteczną w zamian za prawo do dysponowania nieruchomością przez pożyczkodawcę po jego śmierci. Środki mogą być wypłacone jednorazowo lub w formie comiesięcznych rat, czyli wyżej wspomnianej renty. Istotnym jest fakt, że zawarcie takiej umowy nie jest ograniczone dodatkowymi wymogami związanymi ze stanem zdrowia, wiekiem kredytobiorcy (brak górnej granicy wieku), wysokością dochodów, czy też statusem społecznym.
Odwrócony kredyt hipoteczny szansą na godziwą jesień życia
Dzięki niemu osoby starsze zyskują szansę na godną starość, spełnienie marzeń, lepszy schyłek życia nieograniczony głodowymi świadczeniami z ZUS. Odwrócony kredyt hipoteczny pozwala spieniężyć środki zamrożone w nieruchomości. Można przeznaczyć je na codzienne potrzeby, rehabilitację czy też częstsze wyjazdy do sanatoriów bez konieczności ograniczania się i żmudnego odkładania na ten cel. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogą być wykorzystane na dowolny cel bez konieczności jego dokumentowania w jakikolwiek sposób.
Jak wysoką rentę hipoteczną można uzyskać?
Wysokość renty hipotecznej jest uzależniona przede wszystkim od wartości nieruchomości i może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Całość kwoty, którą można uzyskać, korzystając z odwróconej hipoteki, stanowi najczęściej maksymalnie połowę wartości lokalu, którego dotyczy umowa.
Renta hipoteczna a podatki
Dla seniora bardzo ważną informacją jest to, że świadczenie tego typu jest wolne od podatku dochodowego. Dzięki temu beneficjent może cieszyć się pełnią odzyskanych środków.
Odwrócona hipoteka oferuje kilka sposobów wypłaty środków
Może to być wypłata:
- jednorazowa,
- w ratach,
- w postaci linii kredytowej dostępnej w każdej chwili w dowolnej wysokości,
- kombinacja powyższych.
Dodatkowe korzyści
- Brak jakichkolwiek spłat – w przeciwieństwie do standardowych kredytów nie są wymagane żadne bieżące spłaty. Warunek jest taki, że lokal objęty umową będzie głównym miejscem zamieszkania beneficjenta, a ewentualne przerwy w zamieszkaniu nie przekroczą roku.
- Możliwość spłaty wszelkich posiadanych zobowiązań finansowych – beneficjent może dokonać spłaty zaległych kredytów, chwilówek, czy też faktur nawet nie mając zdolności kredytowej.
Obowiązki wynikające z odwróconej hipoteki
- Beneficjent ma obowiązek zamieszkiwać nieruchomość objętą umową z przerwami nie dłuższymi niż rok.
- Regulowanie opłat związanych z korzystaniem z nieruchomości i jej utrzymaniem.
- Ubezpieczenie nieruchomości – podobnie jak przy kredycie hipotecznym.
- Utrzymywanie jej w należytym stanie – wszelkie niezbędne naprawy muszą być wykonane przez właściciela, niedopuszczalne jest dopuszczenie do niszczenia lokalu.
Jak skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?
Odwrócona hipoteka jest dostępna niezwykle prosty sposób. Proces pozyskania jest identyczny jak w przypadku każdego innego kredytu, z tą różnicą, że nie jest analizowana zdolność kredytowa. Nie ma też ograniczeń wieku kredytobiorcy oraz nie trzeba mieć dochodów. Ty dajesz bankowi nieruchomość, a on tobie pieniądze. Dlatego nie musisz mieć żadnych dochodów. Czysty i prosty układ.
Odwrócony kredyt hipoteczny a spadkobiercy
Odwrócona hipoteka gwarantuje to, że spadkobiercy nie tracą praw do spadku, ponieważ gdy spłacą kredyt, zachowają pełne prawo do nieruchomości. Dopiero kiedy spadkobiercy nie okażą zainteresowania spadkiem, wówczas nieruchomość zostanie przejęta przez instytucję finansującą. Rozliczenie kredytu następuje dopiero po śmierci kredytobiorcy i gdy nie wykorzystał on w całości środków przyznanych mu w ramach umowy, to pozostała nadwyżka zostanie przekazana spadkobiercom.
Podsumowanie
Odwrócony kredyt hipoteczny to atrakcyjne i ciekawe rozwiązanie pozwalające ludziom starszym żyć i funkcjonować w godny sposób. Mogą oni jednocześnie być pewni, że do końca swych dni są właścicielem nieruchomości, z której nikt ich nie wyrzuci, a spadkobiercy nie stracą do niej praw.
Przy tym co się dzieje w Zus taka odwrócona hipoteka ma sens. Jeżeli ktoś nie ma dzieci lub ma takie które o nim nie pamiętają i nie pomagają to może zdobyć całkiem fajne pieniądze. Według mnie jeżeli można zdobyć dodatkową gotówkę do emerytury i jeszcze mieszkać w mieszkaniu do końca życia to naprawdę super rozwiązanie. Za takie pieniądze można chociaż na starość gdzieś wyjechać, zobaczyć kawałek świata albo leczyć się prywatnie bez kolejek. Jeżeli ja będę starszy a będzie jeszcze takie coś jak odwrócona hipoteka to się zastanowię czy ją wziąć.