Oszuści żerujący na koronawirusie - ostrzeżenie UOKiK 1


Oszuści żerujący na koronawirusie stają się powoli plagą w czasie pandemii. Przeczytaj poniższe ostrzeżenie UOKiK jak chronić się przed oszustami, wykorzystującymi lęk przed koronawirusem i kryzysem. Urząd zaleca, by w czasie niepewności i niestabilności na rynkach finansowych podchodzić ostrożnie do wszelkich ofert dużego zysku bez ryzyka. Zaleca też, żeby uważać na propozycje szkoleń i zbiórek, które otrzymujesz od nieznanych osób lub organizacji.

Oszuści żerujący na koronawirusie
W czasie pandemii uaktywnili się oszuści, którzy nie tylko wabią naiwnych wysokimi zyskami bez ryzyka. Polecają także różne oferty produktów bądź usług mających stanowić panaceum na koronawirusa lub usiłują wykorzystać Twoją chęć pomocy innym.

Apeluję, abyśmy w tych trudnych czasach zachowali daleko posuniętą ostrożność. Dokładnie sprawdzajmy wszystkie propozycje – zwłaszcza te pochodzące od nieznanych osób czy organizacji. Nie wierzmy w ponadprzeciętne zyski ani w „cudowne” środki chroniące przed koronawirusem. Nie klikajmy w podejrzane linki. Próby oszustwa zgłaszajmy policji – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W czym przejawiają największą aktywność oszuści żerujący na koronawirusie?

1. Alternatywne inwestycje finansowe

Oszuści wykorzystują fakt, że wiele osób chce chronić swoje oszczędności w obawie przed utratą wartości pieniędzy w związku z kryzysem wywołanym przez epidemię. Oszuści promują w internecie oferty inwestycji w niestandardowe walory, waluty, dobra, czy surowce. Zapewniają oni „gwarancję” stałych i bezpiecznych zysków na wysoki procent. Jednakże oferty te mają nieprzejrzyste, niezrozumiałe zasady czy regulaminy. Trzeba również bardzo uważać na specjalne ubezpieczenia od wirusa, świetne okazje ekstra tanich zakupów. Zamiast uzyskać zysk, możesz tylko stracić Swoje oszczędności.

2. Piramidy finansowe i łańcuszki

Prezes UOKiK ostrzega także, że oszuści żerujący na koronawirusie namawiają do inwestowania pieniędzy w systemy promocyjne typu piramida. To może być np. oferta inwestycji z małą opłatą startową, z której część ma być przekazana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest polecanie oferty znajomym. W piramidach nawet wyższe wpłaty nie pozwalają na osiągnięcie zysku, a warunkiem odzyskania zainwestowanych pieniędzy jest wprowadzenie nowych osób do systemu. Brak lawinowego dopływu nowych Klientów powoduje upadek piramidy, wskutek którego jej uczestnicy tracą wszystkie zainwestowane pieniądze. Jako że niemożliwe jest zapewnienie ciągłego dużego napływu nowych członków, to każda piramida skazana jest na upadek. Niektóre piramidy skrywają się pod profesjonalnie zrobionymi stronami internetowymi promującymi przedsięwzięcia biznesowe, darmowe szkolenia online, czy też inicjatywy społeczne. To ma je uwiarygodnić w oczach potencjalnego „inwestora”.
Dlatego uważnie sprawdzaj reklamy, pojawiające się na serwisach społecznościowych. Mogą one być przykładowo powiązane z różnymi odpłatnymi usługami i zapraszaniem Twoich znajomych do projektów biznesowych będących w rzeczywistości piramidami.
Z rezerwą podchodź także do wszystkich tzw. łańcuszków i innego spamu, pojawiającego się na serwisach społecznościowych. Szczególnie uważaj na te pochodzące rzekomo od organizacji pomocowych czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W niektórych krajach oszuści żerujący na koronawirusie podpinają pod takie oferty tzw. portfele kryptowalutowe, przez które możesz kontrolę nad swoimi oszczędnościami.

3. Cudowne recepty na sukces finansowy

Uważaj także na seminaria, szkolenia czy webinary organizowane online zwykle przez osoby, które osiągnęły rzekome sukcesy finansowe. Szczególnie uważaj na te, w których będziesz musiał z góry zapłacić za udział lub materiały szkoleniowe. Najczęściej wartość merytoryczna takich szkoleń jest znikoma, a szansa na odzyskanie wpłaconych pieniędzy żadna.

4. Super produkty chroniące przed koronawirusem

Oszuści żerujący na koronawirusie z powodzeniem wykorzystują też nasz strach przed chorobą. Chcąc chronić się przed oszustami, wykorzystującymi lęk przed koronawirusem musisz z rezerwą podchodzić do reklam i ofert produktów, które rzekomo mają chronić przed wirusem. Proponowane są też środki medyczne lub suplementów diety, które mają zapobiec zarażeniu, które obecnie nie istnieją! Nie wierz w fałszywe oferty sprzedaży przez internet testów na koronawirusa czy szczepionek, za które trzeba zapłacić z góry. Proponując takie testy, czy szczepionki oszuści często podszywają się pod urzędników, lekarzy, ekspertów, przedstawicieli instytucji międzynarodowych, renomowanych instytutów badawczych czy nawet osoby uzdrowione przez dany cudowny specyfik.

5. Oferty pomocy, wsparcia i szkoleń

Odwołanie lotów, wycieczek, czy imprez to też pole do popisu dla oszustów. Jeżeli ktoś zaproponuje Ci odzyskanie pieniędzy, np. za wycieczkę, bilet lotniczy to nie kontynuuj z nim rozmowy. W takiej sytuacji najlepiej jest porozmawiać bezpośrednio z podmiotem, z którym zawarłeś umowę. Możesz w takich sytuacjach skorzystać m.in. z bezpłatnej pomocy prawnej UOKiK oferowanej przez infolinię, drogą mailową lub bezpośrednio u rzecznika praw konsumentów.

Uważajmy również na oferty wsparcia, czy pomocy oferowanych pod postacią np. dodatkowych pieniędzy, czy szkoleń. Mogą one być przedstawiane jako pomoc dla konsumentów lub przedsiębiorców w związku z epidemią. Jeśli przed skorzystaniem z takiego wsparcia trzeba wpłacić jakiekolwiek pieniądze, to z pewnością będzie to oszustwo.

6. Prośby o wsparcie i zbiórki na szczytny cel

Pomagaj potrzebującym, ale rób to rozważnie i bardzo ostrożnie. Pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić organizatora zbiórki, zanim przelejesz datek na konto. W przypadku crowdfundingu uważnie przeczytaj warunki i regulamin. Upewnij się też, że masz do czynienia z wiarygodnymi podmiotami, które faktycznie wspierają potrzebujących znajdujących się w trudnej sytuacji. Uczciwi organizatorzy tego rodzaju zbiórek używają oficjalnych kanałów informacyjnych, docierają za pośrednictwem mediów, czy zarejestrowanych stowarzyszeń i fundacji. Bądź ostrożny wobec akcji przeznaczonych dla nieznanych organizacji charytatywnych. Działając w dobrej wierze i chcąc pomóc ofiarom pandemii, możesz nieopatrznie przekazać oszustom Swoje pieniądze i dane osobowe.

7. Fake newsy

Fałszywe informacje rozpowszechniane w internecie to nie tylko wprowadzanie w błąd i wywoływanie chaosu, ale czasem także próba wyłudzenia pieniędzy lub danych. To może być np. informacja o rządowych obligacjach przeznaczonych na zwalczanie koronawirusa, których w rzeczywistości nie ma. Może to być też e-mail z informacją, że Twoje konto zostało zamrożone przez rząd z uwagi na stan wyjątkowy i wymaga zalogowania. W takich sytuacjach nie klikaj w żadne linki, nie otwieraj załączników ani nie dokonuj wpłat. Nie loguj się do Swojego konta przez link otrzymany w mailu. Wskazówką, że informacja jest fake newsem, mogą być np. liczne błędy ortograficzne na stronie internetowej lub w e-mailu.

8. Uważaj na złodziei

Nie tylko oszuści żerujący na koronawirusie są groźni. Czas epidemii mogą wykorzystać także złodzieje, by dostać się do Twojego domów. Preteksty mogą być różne. Może to być np. obwoźna sprzedaż maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa lub wykonywanie ich w domu. Oszust może się podszyć pod urzędnika sanitarnego, który nakazuje opuszczenie mieszkania, argumentując to tym, że ktoś z kim miałeś kontakt z kimś, kto został zakażony koronawirusem. W takich przypadkach od razu zawiadom policję.
Ostrzeżenie UOKiK przed oszustami, wykorzystującymi lęk przed koronawirusem
W przypadku wątpliwości Urząd zachęca do korzystania z bezpłatnego poradnictwa prawnego (kontakt poniżej).

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90

Źródło: Uokik.gov.pl

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Oszuści żerujący na koronawirusie - ostrzeżenie UOKiK

  • MajkaMajka

    Przede wszystkim powinni się zająć kombinatorami szyjącymi i sprzedającymi maseczki za kupę pieniędzy. Codziennie na mailu mam kilka takich ofert! Biznesmeni od siedmiu boleści.