Pasywa – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym są pasywa? Jaka jest definicja pasywa? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o pasywach – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Pasywa - definicja, pojęcie

Definicja pasywa

Pasywa to termin z dziedziny rachunkowości i finansów, który odnosi się do jednej z dwóch głównych kategorii w bilansie przedsiębiorstwa, obok aktywów. Reprezentują one źródła finansowania i zobowiązania przedsiębiorstwa, czyli to, co firma jest dłużna swoim wierzycielom lub innym podmiotom.

Pasywa można podzielić na kilka kategorii, w tym:

  1. Krótkoterminowe – obejmują zobowiązania, które muszą zostać uregulowane w ciągu roku, takie jak krótkoterminowe kredyty bankowe, dostawcy i zobowiązania podatkowe.
  2. Długoterminowe – reprezentują zobowiązania, które nie muszą być spłacone w najbliższym roku, takie jak długoterminowe kredyty bankowe i obligacje korporacyjne.
  3. Kapitał własny – jest to wartość pozostawiona dla właścicieli firmy po odjęciu jej pasywów od aktywów. Kapitał własny reprezentuje udział właścicieli w firmie.
  4. Rezerwy i zyski zatrzymane – to zyski, które firma zatrzymała w celu reinwestycji lub wypłaty w przyszłości.

Pasywa są finansowym źródłem, z którego przedsiębiorstwo czerpie środki na prowadzenie swojej działalności, inwestycje i spłatę zobowiązań. Bilans przedsiębiorstwa pokazuje równowagę między aktywami a pasywami, co oznacza, że suma wartości aktywów jest równa sumie wartości pasywów. Bilans jest ważnym narzędziem do analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.