Procent prosty – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest procent prosty? Jaka jest definicja procentu prostego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o procencie prostym – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Procent prosty - definicja, pojęcie

Definicja procentu prostego

Procent prosty (lub procent liniowy) to sposób wyrażania względnego przyrostu lub zmniejszenia wartości jednej wielkości w stosunku do innej w formie procentowej. Procent ten jest obliczany jako stosunek różnicy między dwiema wartościami a wartością bazową, a następnie wyrażany jako procent tej wartości bazowej.

Wzór obliczania procentu prostego

Wzór na procent prostyPrzykład obliczania:

Jeśli wartość akcji przedstawiających udziały w firmie wynosiła 100 złotych, a po pewnym czasie wzrosła do 120 złotych, możemy obliczyć procent prosty wzrostu wartości, używając powyższego wzoru:

Wzór na procent prosty wzrostu wartości

Wynik 20% oznacza, że wartość tych akcji wzrosła o 20% w stosunku do swojej początkowej wartości.

Procent prosty jest często używany do określenia względnych zmian w ekonomii, finansach, handlu i innych dziedzinach. Jest to stosunkowo prosty sposób wyrażenia względnych zmian w formie procentowej, co ułatwia porównywanie różnych danych i trendów.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.