Rachunek bieżący – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest rachunek bieżący? Jaka jest definicja rachunku bieżącego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o rachunku bieżącym - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Rachunek bieżący – definicja, pojęcie
Banki oferują szereg różnych produktów finansowych. Wśród nich niezwykle popularne są rachunki bankowe. Mamy ich kilka rodzajów, bo jest np. ROR, rachunek techniczny, pomocniczy, rachunek do lokaty terminowej czy też bieżący.

Co to jest rachunek bieżący?

Rachunek bieżący to rodzaj konta bankowego oferowanego przez banki, które umożliwiają klientom prowadzenie codziennych operacji finansowych. Jest to najpopularniejszy rodzaj konta osobistego, które umożliwia szereg operacji. Za jego pośrednictwem możliwe, jest dokonywanie wpłat, wypłat, przelewów, płatności kartami, zarządzanie środkami i inne podstawowe czynności związane z codziennymi finansami.

Rachunek bieżący pozwala na przechowywanie pieniędzy w formie elektronicznej, a klient ma dostęp do swoich środków za pomocą karty debetowej, czeków, bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Można na nim gromadzić zarówno środki otrzymywane (np. wynagrodzenie, zasiłki) jak i wydatki (np. płatności za rachunki, zakupy).

Konta bieżące często oferują także inne korzyści, takie jak zdalny dostęp do konta przez Internet, zarządzanie budżetem, systemy oszczędzania, pożyczki czy karty kredytowe. W niektórych przypadkach, utrzymanie konta bieżącego może wiązać się z pewnymi opłatami, takimi jak opłaty za prowadzenie konta, przelewy, wypłaty z bankomatów inne. Jednak wiele banków oferuje również bezpłatne lub nisko opłacalne opcje rachunku bieżącego.

Rachunek bieżący jest zatem podstawowym narzędziem dla większości osób do zarządzania ich codziennymi finansami, umożliwiając im dostęp do swoich środków w dogodny sposób.

Rachunek bieżący dla firm

Rachunek bieżący to jedna z odmian rachunku bankowego, który jest też prowadzony przez przedsiębiorców bądź inne podmioty gospodarcze (fundacje, stowarzyszenia bądź placówki edukacyjne). Można na takim rachunku gromadzić środki pieniężne. Są to wpływy należności od kontrahentów, własny kapitał lub też środki przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń, zobowiązań względem dostawców lub opłacenie podatków. Korzystając z tego rodzaju rachunku, musimy w zależności od banku liczyć się z różnymi opłatami. Można wskazać tutaj, chociażby te za prowadzenie konta, opłatę za przelewy, posiadanie karty lub też za wyciąg z konta.

Dla kogo jest ten rodzaj rachunku?

Umowę z bankiem mogą zawrzeć wszystkie wspomniane wcześniej osoby prawne i fizyczne. Warte odnotowania jest to, że dysponentem rachunku bieżącego jest jego właściciel bądź też osoba przez niego upoważniona. Warto dodać, że rachunek bieżący w zależności od rodzaju pozwala gromadzić na nim środki pieniężne w rodzimej walucie polskiej, jak i też w zagranicznej.

Jakie profity czekają na posiadacza rachunku bieżącego?

Mając dostęp do tego typu konta, da się;

- w dowolny sposób korzystać ze środków finansowych zgromadzonych na rachunku,
- zarządzać pieniędzmi przez internet lub oddziale naszego banku,
- korzystać z międzynarodowych karty płatniczych np. MasterCard lub VISA,
- zaciągnąć kredyt,
- nadwyżki posiadanego kapitału można gromadzić na lokatach i tym samym pomnażać posiadane dobra.

Jak otworzyć tego rodzaju rachunek?

Chcąc posiadać rachunek bieżący, należy wypełnić stosowny wniosek oraz okazać dokumenty zaświadczające daną formę prawną np. wpis CEIDG bądź KRS. Po otwarciu takiego rachunku należy podać jego numer w urzędzie skarbowym.

Zamykamy rachunek bieżący

Zamknięcie rachunku bieżącego ma miejsce z wielu przyczyn oraz może być dokonane nie tylko przez właściciela. Wystarczy w tym przypadku złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku, co skutkuje zamknięciem rachunku bieżącego. Bywają bowiem sytuacje, że ma to miejsce z inicjatywy jednostki nadrzędnej właściciela, decyzję taką podejmie bank w przypadku skrajnych naruszeń lub też na skutek decyzji sądu, lub prokuratury.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.