Rachunek lokaty terminowej – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Rachunek lokaty terminowej – definicja, pojęcie

Czym jest rachunek lokaty terminowej? Jaka jest definicja rachunku lokaty terminowej? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o rachunku lokaty terminowej – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Co to jest rachunek lokaty terminowej?

Rachunek lokaty terminowej to rodzaj konta bankowego, na którym można zdeponować swoje środki na określony okres czasu, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Jest to popularna forma oszczędzania, która oferuje pewne korzyści w porównaniu do zwykłego rachunku oszczędnościowego.

Główne cechy rachunku lokaty terminowej

Są to:

  1. Określony okres trwania. Rachunek lokaty terminowej ma ustalony termin trwania, który jest wcześniej uzgodniony między klientem a bankiem. Czas trwania może być krótki, na przykład 3 miesiące, lub dłuższy, na przykład 5 lat. W tym czasie klient nie może wypłacić środków z lokaty bez konsekwencji finansowych.
  2. Stałe oprocentowanie. Na rachunku lokaty terminowej obowiązuje stałe oprocentowanie, które jest ustalone na początku umowy. Oznacza to, że klient wie, ile zarobi na lokacie w określonym czasie i nie podlega wpływowi zmian stóp procentowych.
  3. Brak dostępu do środków. Podczas trwania lokaty terminowej klient nie ma dostępu do zdeponowanych środków. Nie można ich wypłacić przed ustalonym terminem bez kar finansowych. W zamian za to bank oferuje zazwyczaj wyższe oprocentowanie w porównaniu do rachunku oszczędnościowego, gdzie klient ma pełny dostęp do środków.
  4. Bezpieczeństwo. Rachunek lokaty terminowej jest zazwyczaj objęty gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co oznacza, że w przypadku niewypłacalności banku, klient może otrzymać zwrot zdeponowanych środków do określonej kwoty.

Rachunek lokaty terminowej to więc instrument finansowy, który pozwala klientowi zdeponować swoje oszczędności na określony okres czasu i otrzymać stałe oprocentowanie. Jest to popularna forma inwestycji, szczególnie dla osób szukających bezpiecznego sposobu pomnażania swoich środków.

Sposób na zdobycie nowego Klienta?

Banki w Polsce nieustannie walczą o klientów, kusząc ich coraz to ciekawszymi ofertami i promocjami. Okazuje się, że Polacy coraz częściej interesują się nie tylko kredytami i pożyczkami, ale również produktami, na których z korzyścią zdeponują swoje nadwyżki finansowe. Jednym z takich produktów jest rachunek lokaty terminowej, która gwarantuje bankom nie tylko napływ nowych konsumentów, ale i dodatkowy kapitał. Czym jest rachunek lokaty terminowej i dla kogo jest on przeznaczony?

Rachunek lokaty terminowej = lokata?

Lokata terminowa to specjalny rodzaj umowy między bankiem a klientem, w której klient zgadza się powierzyć daną kwotę pieniędzy na z góry przewidziany okres czasu. Bank zaś oferuje korzyść w postaci oprocentowania, które stanowią swoiste „wynagrodzenie” za złożenie gotówki na lokacie. Lokaty terminowe zawierane są na różne okresy czasu: mogą to być tzw. „dniówki”, czyli lokaty trwające od 1 do 30 dni, ale są też rachunki o okresie dłuższym niż 12 miesięcy. Podczas tego okresu zazwyczaj nie możemy obracać kapitałem. Jest on „zamrożony” do dnia zakończenia umowy, w którym to następuje wypłata powierzonych środków powiększonych o odsetki wynikające z oprocentowania. Często jednak oferty bankowe pozwalają na nieco więcej swobody, pozwalając na anulowanie umowy w dowolnym momencie, bez konieczności ponoszenia opłat.

Kto może otworzyć taki rachunek?

Oferty rachunków lokat terminowych kierowane są najczęściej do osób z wolnymi środkami, których tymczasowo nie chcą wykorzystywać. Jest to bardzo dobra alternatywa dla zakupu papierów wartościowych. W przypadku inwestowania zawsze występuje ryzyko utraty kapitału, natomiast pieniądze odłożone na lokacie nie są obciążone ryzykiem. Bardzo dobrym pomysłem jest rozdzielenie pieniędzy i odłożenie ich na lokaty do kilku różnych banków. Oferty na nowe środki najczęściej są o wiele korzystniej oprocentowane w porównaniu dla zdeponowanych już środków. Tego typu rachunki możemy uruchomić, dysponując stosunkowo niewysokimi kwotami. Standardowa oferta zaczyna się od powierzonych środków w wysokości 1000 PLN.

Jak wybrać odpowiedni?

Wybierając odpowiednią dla nas lokatę, powinniśmy zadać sobie pytanie, na jak długi okres czasu jesteśmy w stanie zamrozić kapitał. Należy też przeanalizować oferty dostępne na rynku oraz warunki, które należy spełnić, by cieszyć się wysokim oprocentowaniem. Warto pamiętać, by nie powierzać wszystkich posiadanych oszczędności. Zostawmy sobie taką rezerwę, by w razie niespodziewanego wydatku nie rozwiązywać umowy z bankiem, tym samym tracąc zgromadzone odsetki.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

Oferty

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.