Rezerwa w bankowości – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest rezerwa w bankowości? Jaka jest definicja rezerwy w bankowości? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o rezerwie w bankowości – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Rezerwa w bankowości - definicja, pojęcie

Definicja rezerwy w bankowości

W bankowości rezerwa to kwota środków pieniężnych lub aktywów, którą bank musi zachować w gotówce lub w formie innych aktywów o niskim ryzyku, aby spełnić określone wymogi regulacyjne i operacyjne. Rezerwy bankowe są narzędziem, które pomaga zapewnić stabilność i bezpieczeństwo sektora bankowego oraz chronić depozyty klientów.

Główne rodzaje rezerw bankowych to:

  1. Rezerwa obowiązkowa (reserve requirement): Jest to ilość środków pieniężnych, jaką bank centralny (np. Federalny Bank Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych) wymaga, aby banki komercyjne przechowywały jako procent swoich depozytów lub innych odpowiednich wskaźników. Rezerwa obowiązkowa ma na celu kontrolowanie podaży pieniądza w gospodarce, zapobieganie nadmiernej ekspansji kredytowej i stabilizację systemu bankowego.
  2. Rezerwa nadmiaru (excess reserves): To środki pieniężne lub aktywa, które banki przechowują powyżej wymaganej rezerwy obowiązkowej. Te środki są dostępne dla banku do udzielania pożyczek lub innych operacji inwestycyjnych.
  3. Rezerwa awaryjna (emergency reserve): Jest to dodatkowa kwota środków, którą bank może przechowywać jako zabezpieczenie w przypadku awaryjnych sytuacji, takich jak trudności finansowe lub gwałtowny odpływ depozytów.

Rezerwy bankowe są regulowane przez władze nadzoru finansowego i bank centralny, które określają wymagania dotyczące minimalnych rezerw oraz monitorują, czy banki je spełniają. Wprowadzenie rezerw obowiązkowych ma na celu zapobieganie nadmiernemu ryzyku i zapewnienie stabilności sektora bankowego oraz gospodarki jako całości.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.