ROIC (Return On Invested Capital) – definicja, pojęcie


Czym jest ROIC (Return On Invested Capital), czyli wskaźnik zwrotu kapitału zainwestowanego? Jaka jest definicja ROIC? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o wskaźniku zwrotu kapitału zainwestowanego – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

ROIC (Return On Invested Capital) - definicja, pojęcie

Definicja ROIC

ROIC (Return on Invested Capital), czyli zwrot z kapitału zainwestowanego, to wskaźnik finansowy mierzący efektywność wykorzystania kapitału zainwestowanego w firmę w celu generowania zysków. ROIC jest zaawansowanym narzędziem analizy finansowej, które pozwala ocenić, jak dobrze firma wykorzystuje zarówno kapitał własny, jak i kapitał obcy w procesie generowania zysków.

Jak obliczyć ROIC?

Formuła jest następująca:

ROIC = (Zysk operacyjny netto po opodatkowaniu) / (Kapitał własny + Dług długoterminowy)

Gdzie:

  • Zysk operacyjny netto po opodatkowaniu to całkowity zysk firmy po uwzględnieniu kosztów operacyjnych i opodatkowania.
  • Kapitał własny to wartość, którą udziałowcy lub właściciele zainwestowali w firmę w postaci kapitału akcyjnego.
  • Dług długoterminowy to wartość długu długoterminowego, który jest często stosowany do finansowania działalności firmy.

ROIC jest wyrażany jako procent lub liczba dziesiętna. Wartość Return On Invested Capital informuje inwestorów i zarządzających, ile zysku firma generuje na każdym dolarze kapitału zainwestowanego, zarówno własnego, jak i obcego. Wyższy wskaźnik zwrotu kapitału zainwestowanego sugeruje, że firma jest efektywna w wykorzystywaniu swojego kapitału do generowania zysków.

Return On Invested Capital jest używany do oceny, czy firma generuje wartość dla swoich udziałowców, przewyższając koszty kapitału (zarówno własnego, jak i obcego). Wysoki wskaźnik zwrotu kapitału zainwestowanego może być pozytywnym znakiem, sugerującym, że firma jest efektywna i rentowna. Niższy ROIC może sygnalizować, że firma nie jest w stanie generować wystarczających zysków w porównaniu z kosztami związanymi z jej kapitałem.

Warto jednak pamiętać, że wskaźnik zwrotu kapitału zainwestowanego może różnić się między branżami i firmami o różnym profilu działalności. Dlatego najlepiej jest porównywać ROIC z firmami konkurencyjnymi w tej samej branży lub analizować jego trend w czasie, aby ocenić, czy firma poprawia swoją efektywność w wykorzystywaniu kapitału zainwestowanego.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.