Rośnie liczba firm korzystających z faktoringu


Dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają, że ustawicznie rośnie liczba firm korzystających z faktoringu. Większość klientów korzystających z usług firm faktoringowych działa w sektorze przemysłu, handlu, usług, oraz transportu i budownictwa. Wzrost ten ma charakter progresywny i wynosi około 12% rocznie. W 2017 r. obroty firm faktoringowych sięgnęły 185 mld zł. To wzrost 16,7% w stosunku do 2016 roku. Pokazuje to, że faktoring jako forma finansowania działalności systematycznie zyskuje na popularności. Najczęściej wybieraną jego formą jest faktoring pełny.

 Rośnie liczba firm korzystających z faktoringu

Czym jest faktoring?

Faktoring jest bardzo atrakcyjnym i wygodnym sposobem uzyskania zewnętrznego finansowania bezpośrednio po wystawieniu faktury. W jego przypadku nie ma konieczności oczekiwania na otrzymanie zapłaty od kontrahenta. Po wystawieniu faktury przekazujesz ją do faktora, który błyskawicznie przelewa środki za nią na twój rachunek firmowy. Dzięki temu możesz uniknąć kłopotliwych zatorów płatniczych związanych z brakiem płatności za faktury ze strony kontrahentów. Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw znajdujących się w fazie rozwoju, kiedy brak gotówki i płynności finansowej może doprowadzić do poważnych perturbacji. Faktoring pozwala nie tylko na utrzymanie płynności finansowej twojej firmy. Ponadto umożliwia on wydłużenie terminów płatności, co uwiarygodni cię w oczach kontrahentów, oraz pomoże zbudować lepsze relacje handlowe.

Rozwój rynku faktoringu w Polsce

Do niedawna ten segment rynku finansowego był w Polsce marginalny. Działo się tak głównie na skutek braku świadomości wśród przedsiębiorców, którzy podchodzili do tego rodzaju źródła finansowania bardzo sceptycznie. W przypadku kłopotów z płynnością finansową firmy najczęściej sięgały po różnego rodzaju kredyty, nie rozważając nawet możliwości skorzystania z faktoringu. Przyczynkiem do takiego stanu rzeczy jest brak świadomości wśród przedsiębiorców na temat tego, czym jest faktoring i czemu służy. Jest on najczęściej kojarzony z windykacją i wysokimi opłatami nie natomiast z atrakcyjnym narzędziem finansowym służącym poprawie i zachowaniu płynności finansowej. W Polsce ten segment finansowania przedsiębiorstw dopiero się rozwija. Jak pokazują kolejne lata, odnosi on spory sukces. Świadomość przedsiębiorców rośnie, a wraz z nią stale rośnie liczba firm korzystających z faktoringu.

Rośnie liczba firm korzystających z faktoringu

Coroczny wzrost obrotu na rynku faktoringu na poziomie 12 do 16% jest wynikiem dobrze prognozującym dla dalszego rozwoju tej gałęzi rynku finansowego. Rynek faktoringu w Polsce ma znaczny potencjał (szczególnie ze względu na ryzyka opisane poniżej) i w kolejnych latach powinien dynamicznie się rozwijać. Warunkiem jednak jest to, by faktorzy dbali o wzrost świadomości przedsiębiorców. W 2013 roku obrót na tym rynku wyniósł 129 593 mln zł, natomiast w 2017 r. już 185 mld zł. To ogromny skok, a z powodzeniem może on zostać podwojony, a nawet potrojony.

Ryzyko handlowe, wzrost ilości oszustw i upadłości

Są to czynniki, które wpływają na wzrost zainteresowania usługą faktoringu. W Polsce rośnie liczba ogłaszanych upadłości firm i przedsiębiorstw. Oprócz tego stale mamy do czynienia z nieuczciwymi kontrahentami starającymi się wyłudzić towary i usługi. W prasie roi się od ogłoszeń sprzedaży spółek oraz ofert ich kupna. Cel tego jest wiadomy. Uwiarygodnienie nabytej spółki, a następnie dokonanie wyłudzenia. W tego rodzaju złych praktykach przoduje branża budowlana, chociaż przemysł, handel, usługi czy transport nie pozostają daleko w tyle.

Faktoring jest doskonałym sposobem zabezpieczenia się przed tego typu sytuacjami i nieuczciwością kontrahentów. Po wystawieniu faktury przekazujesz ją do faktora, który natychmiastowo wypłaca za nią gotówkę i przejmuje na siebie ryzyko znacznie wydłużonych terminów płatności, oraz ewentualnej niewypłacalności twojego kontrahenta! Zminimalizowanie ryzyka handlowego powinno być w naszych realiach głównym motorem wzrostu zainteresowania faktoringiem. To główna przyczyna dlaczego rośnie liczba firm korzystających z faktoringu.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.