Czym jest ryzyko kredytowe BIK Jaka jest definicja ryzyka kredytowego BIK? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o ryzyku kredytowym BIK - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.
Definicja ryzyka kredytowego BIK
BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to polska instytucja, która gromadzi informacje na temat historii kredytowej i płatniczej osób fizycznych i firm w Polsce. Ryzyko kredytowe BIK odnosi się do potencjalnego zagrożenia, jakie pojawia się dla instytucji finansowej przy udzielaniu kredytu na podstawie informacji zgromadzonych przez BIK.
Ryzyko kredytowe BIK wynika z oceny zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. BIK zbiera i przechowuje informacje dotyczące historii kredytowej i płatniczej konsumentów, takie jak dane dotyczące zaciągniętych kredytów, terminowość spłat, opóźnienia w spłacie, zaległości, upadłość lub windykację.
Na podstawie tych informacji BIK przypisuje punkty, które tworzą profil kredytowy danej osoby lub firmy. Im wyższa liczba punktów, tym większe ryzyko kredytowe widoczne dla instytucji udzielającej kredytu. Wysoki punktowy profil kredytowy może oznaczać większe ryzyko niespłacenia kredytu lub zaciągania zobowiązań bez zdolności ich spłaty.
Dla instytucji finansowych ocena ryzyka kredytowego BIK jest ważnym narzędziem przy podejmowaniu decyzji dotyczących udzielania kredytu. Na podstawie informacji zgromadzonych przez BIK, banki i inne instytucje mogą ocenić, czy dana osoba lub firma jest wiarygodnym kredytobiorcą, czy istnieje ryzyko niespłacenia kredytu i czy należy udzielić kredytu, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami.
W skrócie, ryzyko kredytowe BIK to potencjalne niebezpieczeństwo związane z udzielaniem kredytów na podstawie oceny historii kredytowej i płatniczej zgromadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej.
Czym jest ryzyko kredytowe BIK
BIK–Biuro Informacji Kredytowej to instytucja utworzona w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe. Tu banki, osoby fizyczne i podmioty gospodarcze mogą sprawdzić ryzyko kredytowe BIK swojego kontrahenta, współpracownika, a także swoje. Grupa BIK działa na rzecz całego systemu bankowego w Polsce i jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej. BIK to wielka baza danych o pożyczkach bankowych i pozabankowych osób fizycznych, przedsiębiorców, rolników.
Jakie dane zbiera Biuro Informacji Kredytowej, jakie zobowiązania obejmuje ta baza?
- Limity debetowe na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym,
- Kredyty niecelowe i studenckie,
- Kredyty mieszkaniowe, pracownicze i odnawialne,
- Karty kredytowe i debetowe,
- Kredyty na zakup towarów, usług i papierów wartościowych,
- Karty detaliczne,
- Kredyty poręczone.
W BIK znajdują się również dane na temat instytucji, w której zostało zaciągnięte zadłużenie. BIK przechowuje informacje o tym, jaka kwota została pożyczona, a jaka spłacona oraz w jakim terminie została spłacona.
Jak sprawdzane jest ryzyko kredytowe BIK?
Wiarygodność kredytowa określana jest za pomocą oceny punktowej. Specjalna formuła matematyczna porównuje dane osoby sprawdzanej do profilu klientów, którzy już spłacają swoje kredyty. Więcej punktów jest przyznawanych, gdy charakterystyka osoby sprawdzanej podobna jest do profilu klientów spłacających swoje kredyty w terminie. Im bardziej podobna, tym lepiej, tym będzie wyższa ocena, tym większe prawdopodobieństwo przyznania kredytu.
W jakim celu warto pobrać Raport BIK?
Tu sprawdzisz, kto pytał o Twoje dane. Sprawdzisz, czy nie masz długów i zobowiązań, o których nie wiesz, gdy ktoś wziął kredyt na Twoje dane. Raport wykaże, dlaczego bank nie przyznał Ci kredytu, jaką masz historię kredytową, czy przykładnie regulujesz zobowiązania. Gdy spłacasz kredyt, skontrolujesz, czy w BIK prawidłowo odwzorowano regulowanie zobowiązania, jak wykazano spłatę rat. Raport to papierek lakmusowy Twojej zdolności kredytowej dla banku. Warto wcześniej, przed złożeniem wniosku o kredyt, sprawdzić w raporcie, jakie ryzyko kredytowe BIK stanowisz dla banku.