Sprzedaż krótka – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest sprzedaż krótka? Jaka jest definicja sprzedaży krótkiej? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o sprzedaży krótkiej (z ang. short) – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Sprzedaż krótka - definicja, pojęcie

Definicja sprzedaży krótkiej

Sprzedaż krótka (ang. short selling) to strategia inwestycyjna, w której inwestor sprzedaje aktywa (np. akcje, obligacje, surowce), których nie posiada w momencie zawarcia transakcji. Inwestor, który stosuje sprzedaż krótką, ma nadzieję na spadek wartości sprzedawanego aktywa. Proces sprzedaży krótkiej polega na pożyczeniu aktywów od innego inwestora (np. brokera), a następnie sprzedaniu ich na rynku, w celu odkupienia ich w przyszłości po niższej cenie.

Podczas sprzedaży krótkiej inwestor dokonuje sprzedaży aktywów, które faktycznie nie są jego własnością. Zamiast tego, inwestor pożycza te aktywa od brokera lub innego uczestnika rynku, zobowiązując się do ich zwrotu w określonym terminie. Celem inwestora jest osiągnięcie zysku poprzez odkupienie aktywów po niższej cenie, gdy ich wartość spadnie.

Sprzedaż krótką jest popularna wśród inwestorów, którzy spekulują na spadek wartości aktywów. Jednak jest to również strategia wysoce ryzykowna, ponieważ potencjalne straty mogą być nieograniczone. Jeśli wartość sprzedawanych aktywów wzrasta, inwestor będzie musiał je odkupić po wyższej cenie, co może prowadzić do dużych strat.

W niektórych krajach istnieją regulacje dotyczące sprzedaży krótkiej, które mają na celu zapobieganie manipulacji rynkiem i ograniczanie ryzyka. Przed przystąpieniem do sprzedaży krótkiej, inwestorzy powinni zdobyć odpowiednią wiedzę i zrozumieć zasady oraz ryzyko związane z tą strategią inwestycyjną.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.