Stopy procentowe banku centralnego – definicja, pojęcie


Czym są stopy procentowe banku centralnego? Jaka jest definicja stóp procentowych banku centralnego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o stopach procentowych banku centralnego – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Stopy procentowe banku centralnego - definicja, pojęcie

Definicja stóp procentowych banku centralnego

Stopy procentowe banku centralnego to narzędzie polityki monetarnej używane przez banki centralne w celu regulowania gospodarki kraju. Stopy procentowe określają cenę, po jakiej bank centralny udziela kredytów innym bankom komercyjnym oraz stopy, po jakiej bank centralny płaci bankom komercyjnym za ich depozyty w banku centralnym.

Najważniejsze stopy procentowe to:

  1. Stopa referencyjna (lub stopa główna): To podstawowa stopa procentowa banku centralnego, która wpływa na inne stopy procentowe w gospodarce. Banki komercyjne często ustalają swoje stopy procentowe w oparciu o stopę referencyjną.
  2. Stopa depozytowa: To stopa procentowa, po której bank centralny płaci bankom komercyjnym za przechowywanie ich nadwyżkowych środków w banku centralnym. Wprowadzenie ujemnych stóp depozytowych oznacza, że banki komercyjne płacą za przechowywanie swoich środków w banku centralnym.
  3. Stopa kredytowa (lub stopa oprocentowania kredytu): To stopa procentowa, po jakiej bank centralny udziela kredytów bankom komercyjnym. Zmiany w stopie kredytowej wpływają na koszty finansowania dla banków komercyjnych i mogą wpłynąć na ich zdolność udzielania kredytów klientom.

Bank centralny dostosowuje te stopy procentowe w zależności od celów polityki monetarnej i aktualnej sytuacji gospodarczej. Podniesienie stóp procentowych może pomóc w zwalczaniu inflacji i stabilizacji gospodarki, ale może także spowolnić aktywność gospodarczą. Obniżenie stóp procentowych może pobudzić aktywność gospodarczą i wspierać wzrost, ale może też prowadzić do wzrostu inflacji. Stopy procentowe banku centralnego mają zatem istotny wpływ na całą gospodarkę kraju.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.