Transakcja Futures – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Transakcja Futures - definicja, pojęcie

Czym jest transakcja Futures? Jaka jest definicja transakcji Futures? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o transakcji Futures – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Definicja transakcji Futures

Transakcja futures to umowa między dwiema stronami, w której zobowiązują się one do kupna lub sprzedaży określonej ilości aktywów (takich jak surowce, waluty, indeksy giełdowe itp.) po określonej cenie w ustalonym przyszłym terminie. Umowa futures jest standaryzowana i notowana na giełdach towarowych lub instrumentów pochodnych.

Podstawowe elementy transakcji futures

Są to:

  1. Aktywa bazowe. To konkretny aktyw, na którym opiera się umowa futures. Może to być surowiec (np. ropa naftowa, złoto), indeks giełdowy, waluta czy inny rodzaj instrumentu finansowego.
  2. Cena umowna (cena futures). To cena, po której strony umowy zobowiązują się kupić lub sprzedać aktywa bazowe w ustalonym terminie w przyszłości. Cena ta jest określana w momencie zawarcia umowy futures.
  3. Termin realizacji (termin dostawy). To data, w której umowa futures wygasa, a strony umowy muszą dostarczyć lub odebrać aktywa bazowe oraz dokonać płatności zgodnie z warunkami umowy.
  4. Wielkość kontraktu. Określa ilość aktywów bazowych, jakie są objęte umową futures. Może to być na przykład określona liczba baryłek ropy naftowej, kilogramów złota, czy też ilość waluty.

Transakcje futures mają charakter spekulacyjny i hedgingowy. Inwestorzy mogą wykorzystywać umowy futures do zarabiania na zmianach cen aktywów bazowych, nie posiadając ich fizycznie (tzw. spekulacja). Z drugiej strony, przedsiębiorstwa korzystają z transakcji futures do zabezpieczania się przed ryzykiem zmian cen surowców, walut i innych aktywów (tzw. hedging).

Warto zaznaczyć, że większość transakcji futures nie jest realizowana poprzez fizyczną dostawę aktywów bazowych. W większości przypadków inwestorzy zamknięcie swoje pozycje przed terminem realizacji, co pozwala im uniknąć fizycznej dostawy i zobowiązań związanych z nią.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.