Ubezpieczenie komunikacyjne – definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne? Jaka jest definicja ubezpieczenia komunikacyjnego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu komunikacyjnym – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Ubezpieczenie komunikacyjne – definicja, pojęcie

Definicja ubezpieczenia komunikacyjnego

Ubezpieczenie komunikacyjne, znane również jako ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) komunikacyjne, to rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która chroni właściciela pojazdu przed kosztami związanymi z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi innym osobom lub ich mieniu w wyniku użytkowania pojazdu.

Ubezpieczenie komunikacyjne jest często obowiązkowe w większości krajów i wymagane przez prawo, aby móc legalnie prowadzić pojazd. Jego głównym celem jest ochrona innych osób i ich majątku przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi przez ubezpieczonego kierowcę lub właściciela pojazdu.

Ubezpieczenie komunikacyjne zwykle obejmuje dwa podstawowe elementy:

  1. Odpowiedzialność cywilną (OC): Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie osobom trzecim, których mienie zostało uszkodzone lub które doznały obrażeń w wyniku wypadku, lub zdarzenia spowodowanego przez ubezpieczonego kierowcę. Odszkodowanie może obejmować koszty naprawy pojazdów, leczenia, straty dochodu, a także inne koszty związane z wypadkiem.
  2. Ochronę prawno-finansową: Ubezpieczenie komunikacyjne może również oferować ochronę prawno-finansową, która pokrywa koszty związane z obroną ubezpieczonego w przypadku roszczeń lub pozwów związanych z wypadkiem. Obejmuje to opłaty za prawnika, koszty sądowe i inne związane wydatki.

Ubezpieczenie komunikacyjne może różnić się pod względem zakresu i warunków w zależności od kraju, ubezpieczyciela oraz indywidualnych potrzeb i preferencji ubezpieczającego. Warto skonsultować się z lokalnym ubezpieczycielem lub zapoznać się dokładnie z polisą, aby zrozumieć dokładne warunki i zasięg tego ubezpieczenia.

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenie komunikacyjne to jedne z najczęściej wybieranych polis w Polsce. Jest to rodzaj polisy, która należy do działu II o ubezpieczeniu majątkowym określone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Co dzięki temu mamy zagwarantowane?

Ustawa ta zapewnia, że osoby pracujące z ubezpieczeniami mogą dowolnie ustalać wysokość składek, jednak zakres ubezpieczenia jest dla wszystkich taki sam, różnić może się jedynie cena polisy.

Różne rodzaje polisy, różne możliwości

  1. Ubezpieczenie OC – jest to jedyna w Polsce polisa, która jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Formalności należy dopełnić najpóźniej w dniu rejestracji auta w urzędzie, w przeciwnym wypadku może zostać nałożona na nas wysoka kara finansowa. Podczas wypadku, zderzenia lub innej sytuacji z udziałem auta ubezpieczenie komunikacyjne OC gwarantuje, że szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu zostaną pokryte z ubezpieczenia, który chroni mienie, zdrowie i życie poszkodowanych. Podczas wyliczania oferty składki OC bierze się pod uwagę kilka parametrów np. wiek i doświadczenie kierowcy, typ samochodu i pojemność silnika oraz miejsce zamieszkania.
  2. AC – ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia. Ten rodzaj polisy jest popularny wśród kierowców. Nie jest ono obowiązkowe, a pomaga kierowcom pokryć szkody, które powstały z naszej winy lub np. podczas kradzieży samochodu.
  3. NNW– rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, a posiadanie go chroni dwie strony- kierującego samochodem i drugiego kierowcę. Oferowane jest często w pakiecie z OC lub AC. Pokrywa ono koszty leczenia, rehabilitacji poszkodowanych w wypadku.
  4. Assistance to kolejne dobrowolne ubezpieczenie, proponowane również w pakietach. Gwarantuje wsparcie techniczne i całodobową pomoc w przypadku stłuczki, awarii samochodu poprzez np. holowanie do warsztatu.

Czy to na pewno konieczne?

Pamiętajmy, że ubezpieczenia komunikacyjne są bardzo przydatnymi produktami dla kierowców. Dzięki nim możemy czuć się bezpieczniej, podróżując. Należy zawsze zastanowić się nad najlepszymi dla nas opcjami i dostosować je do naszych preferencji.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.