Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – definicja, pojęcie


Czym jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego? Jaka jest definicja ubezpieczenia niskiego wkładu własnego? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego – sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - definicja, pojęcie

Definicja ubezpieczenia niskiego wkładu własnego

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, znane również jako Private Mortgage Insurance (PMI) w Stanach Zjednoczonych lub Lenders Mortgage Insurance (LMI) w niektórych innych krajach, to rodzaj ubezpieczenia hipotecznego, które jest stosowane, gdy kredytobiorca wnosi niewielki wkład własny przy zakupie nieruchomości, zazwyczaj poniżej określonego procentowego poziomu wartości nieruchomości.

Głównym celem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest zabezpieczenie interesów kredytodawcy (najczęściej banku), ponieważ kredytobiorca z mniejszym wkładem własnym może być bardziej ryzykowny dla pożyczkodawcy. W przypadku, gdy kredytobiorca nie spłaca kredytu i dochodzi do utraty nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego pozwala kredytodawcy odzyskać część swoich strat.

W zależności od kraju i kredytodawcy, kwalifikacje oraz wymagania dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego mogą się różnić. Zazwyczaj, jednak jeśli kredytobiorca wnosi mniej niż około 20% wartości nieruchomości jako wkład własny, może zostać poproszony o zakup ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Istnieje kilka sposobów, w jakie można sfinansować to ubezpieczenie:

  1. Miesięczne płatności: Kredytobiorca płaci dodatkową miesięczną opłatę, która jest uwzględniana w ratach kredytowych. Ta forma ubezpieczenia jest często stosowana w przypadku kredytów hipotecznych.
  2. Jednorazowa premia: Kredytobiorca może zapłacić jednorazową premię na początku kredytu, aby uniknąć miesięcznych płatności.
  3. Kombinacja obu metod: W niektórych przypadkach kredytobiorca może wybrać kombinację miesięcznych płatności i jednorazowej premii.

Ważne jest, aby zrozumieć, że ubezpieczenie niskiego wkładu własnego chroni interesy kredytodawcy i nie zapewnia ochrony dla samego kredytobiorcy. Jeśli kredytobiorca chce zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę, powinien zainteresować się ubezpieczeniem na życie lub ubezpieczeniem od niezdolności do pracy, o których wspomniałem wcześniej.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:
 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.