Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku będzie rekordowa? 2


Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku będzie rekordowa? Waloryzacja według prognoz wyniesie rekordowe 3,24 proc, co da 67 zł podwyżki świadczeń co miesiąc! W zaplanowanej na marzec 2020 r. waloryzacji emerytur i rent 10 mln świadczeniobiorców może spodziewać się rekordowej podwyżki. Szacunki te spowodowały niemałe poruszenie wśród seniorów.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku
Ministerstwo Finansów ujawniło niedawno prognozy dotyczące najważniejszych wskaźników ekonomicznych w Polsce w najbliższych latach. Zgodnie z danymi oraz zapowiedziami Ministerstwa Finansów w przyszłym roku emeryci i renciści mogą się spodziewać waloryzacji w wysokości 3,24%.

Waloryzacja rent i emerytur – jak oblicza się podwyżki?

Waloryzację przeprowadza się w celu utrzymania siły nabywczej emerytur i rent, a jej wskaźnik to po prostu dostosowanie wysokości świadczeń do bieżących warunków ekonomicznych.

O tym, jaki będzie procent waloryzacji w kolejnym roku, decydują dwa wskaźniki:

  • średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (poziom inflacji wyciągany na podstawie podwyżek cen towarów),
  • realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedzającego waloryzację.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku – o ile wzrosną świadczenia?

Co prawda wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w ostatecznym kształcie poznamy na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Jednakże jeżeli sprawdzą się prognozy i wyniesie on 3,24% to w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o:

  • 36,96 zł świadczenie przedemerytalne,
  • 59,03 zł średnia renta,
  • 65,73 zł średnia renta rodzinna,
  • 91,23 zł średnia emerytura pomostowa,
  • 35,64 zł najniższa renta i emerytura, najniższa renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, oraz renta rolnicza,
  • 26,73 zł najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Trzynasta emerytura w 2020 roku?

Emeryci w 2020 roku mogą dodatkowo zyskać, ponieważ PiS rozważa wprowadzenie trzynastej emerytury na stałe. Zgodnie z oświadczeniem premiera świadczenie będzie wypłacane w kolejnych latach w miarę możliwości budżetowych. W tym roku trzynasta emerytura została wypłacona jednorazowo po raz pierwszy w wysokości 1100 zł brutto. Czy wpisze się ona na stałe do budżetu i będzie wypłacana corocznie, przekonamy się pod koniec września, kiedy będzie wprowadzany budżet na 2020 rok.

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku będzie rekordowa?