Wartość nominalna - definicja, pojęcie i jego wyjaśnienie


Czym jest wartość nominalna? Jaka jest definicja wartości nominalnej? Znajdziesz tutaj wszystko, co musisz i co warto wiedzieć o wartości nominalnej - sprawdź pojęcie i jego wyjaśnienie.

Wartość nominalna - definicja, pojęcie

Definicja wartości nominalnej

Wartość nominalna odnosi się do ustalonej wartości lub kwoty, która jest przypisana lub wyrażana na zasadzie nominalności, bez uwzględniania wartości rynkowej, inflacji lub innych czynników. Jest to wartość przypisana do pewnych instrumentów finansowych, dokumentów lub nominalnej wartości jednostek jakiejś jednostki miary.

Przykłady wartości nominalnej to:

  1. Wartość nominalna akcji: Określa początkową wartość akcji, jaka jest przypisana przy emisji. Nie uwzględnia wartości rynkowej akcji, która może ulegać wahaniom w zależności od popytu i podaży na rynku.
  2. Wartość nominalna obligacji: Określa kwotę, jaką emitent obligacji zobowiązuje się spłacić wraz z odsetkami na zakończenie okresu trwania obligacji. Nie uwzględnia aktualnej wartości rynkowej obligacji, która może różnić się w zależności od zmian na rynku finansowym.
  3. Wartość nominalna waluty: Odnosi się do nominalnej wartości jednostki waluty. Na przykład, nominalna wartość banknotu oznacza jego wartość, jako np. 10 dolarów, 20 euro, 100 jenów.
  4. Wartość nominalna biletu lub znaczka pocztowego: Oznacza kwotę nominalną, jaką należy uiścić za zakup biletu lub znaczka pocztowego. Nie uwzględnia wartości kolekcjonerskiej lub specjalnej wartości, jaką może mieć taki bilet lub znaczek dla kolekcjonerów.

Wartość nominalna jest istotna z punktu widzenia wyznaczania początkowych wartości i cenników, ale nie odzwierciedla zawsze aktualnej wartości rynkowej lub wartości wymiennej danego instrumentu, lub jednostki. Dlatego też wartość nominalna może różnić się od wartości realnej, która może być wyższa lub niższa w zależności od okoliczności rynkowych i ekonomicznych.

Sprawdź wyjaśnienia innych pojęć:

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.