Wcześniejsza spłata kredytu = zwrot kosztów – wyrok TSUE 3


Ważna informacja dla Kredytobiorców i Pożyczkobiorców!

Zapadł wyrok TSUE ważny dla posiadaczy kredytów konsumenckich. Jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE, wcześniejsza spłata kredytu jest równoznaczna ze zwrotem kosztów, które bank musi zwrócić wszystkie proporcjonalnie. Pożyczkodawcy muszą się rozliczyć między innymi z prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

Wcześniejsza spłata kredytu - wyrok TSUE
Każdy Kredytobiorca spłacający kredyt konsumencki ma prawo do jego wcześniejszej spłaty. Przy wcześniejszej spłacie Kredytodawca ma obowiązek obniżyć wszystkie koszty tego kredytu (prowizje, opłaty, koszty ubezpieczenia) i zwrócić je Klientowi. Zwrot ten musi być proporcjonalny, to znaczy powinien obejmować czas od dnia faktycznej spłaty zobowiązania do dnia ostatecznej spłaty zawartej w umowie. Zwrot ten nie może też być uzależniony od tego, kiedy bank poniósł te koszty.

Nie wszystkie instytucje finansowe rozliczają się z konsumentem, łamiąc prawo

Niestety zdarzają się instytucje finansowe, które przy wcześniejszej spłacie kredytu nie zwracają kosztów we właściwy sposób. Co prawda odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, są umarzane, ale zbyt często zdarza się, że część opłat jest zatrzymywanych. Konsumentom najczęściej nie są zwracane opłaty administracyjne, prowizje oraz składki na ubezpieczenie, co jest naruszeniem prawa.

Zarzuty UOKIK postawione 21 firmom

Wcześniejsza spłata kredytu przez Klienta jak się okazuje, dla wielu firm jest niewygodna i unikają one rzetelnego rozliczenia się z nim. Prezes urzędu postawił zarzuty 21 pozabankowym firmom pożyczkowym, które nie rozliczają się z klientami. Poza tym obecnie toczy się 8 postępowań wyjaśniających (na wczesnym etapie), a kolejne będą wszczynane na bieżąco.

Pożyczkodawcy mogą uniknąć interwencji UOKIK i kar za naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim (do 10% obrotu). Wystarczy do tego odrobina dobrej woli. Prezes UOKIK wzywa instytucje finansowe i banki do przestrzegania wyroku TSUE, unormowania sytuacji na rynku i zawierania ugód z Klientami.

Spłaciłeś wcześniej kredyt, a kredytodawca nie rozliczył się z Tobą z opłat? Złóż reklamację!

Wcześniejsza spłata kredytu zobowiązuje Kredytodawcę do rozliczenia się z Tobą. Jeżeli pomimo spłaty zobowiązania bank lub firma pożyczkowa nie rozliczyła się z tobą z pobranych opłat (w całości lub w części), to powinieneś złożyć reklamację. Powołuj się przy tym na orzeczenie TSUE – Sygnatura sprawy w TSUE: C-383/18 (Lexitor). Jeżeli Twoje reklamacja zostanie odrzucona, uzyskasz pomoc u Rzecznika Finansowego lub możesz dochodzić swoich praw w sądzie.

Wyrok TSUE a sądy krajowe

Orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości UE wskazuje sądom krajowym jak interpretować przepisy dotyczące konieczności zwrotu przez Kredytodawcę części całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty i jak orzekać w przypadku roszczeń Konsumentów.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90

Źródło: Uokik.gov.pl

 

O Adam Marcinowski

Szeroko rozumiane finanse i prawo, to moja pasja. Tematyką związaną z finansami zajmuję się od 2001, kiedy to tworzyłem ogólnopolską firmę pośrednictwa finansowego KredytPolska. Obsługiwała ona Klientów z terenu całego kraju oraz tworzyła sieć ponad 160 agentów finansowych na terenie całego kraju. Agentów tych rekrutowałem i szkoliłem. Pasją do finansów zaraziłem się w pracy, która pozwoliła mi zdobyć poza szeroką wiedzą również rozeznanie w problemach Klientów, a zarazem sposobach i możliwościach ich rozwiązania. Poznając problemy Klientów i pomagając im w wyjściu z długów na prostą... Więcej o mnie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy do “Wcześniejsza spłata kredytu = zwrot kosztów – wyrok TSUE

  • ana

    Dobry materiał. Dziękuję. Osttnio właśnie spłaciłam kredyt i nie wiem czy bank się ze mną dobrze rozliczył. Poprosze ich o szczegółowe rozliczenie i zobaczę jak to wygląda. Jak coś będzie nie tak to wybiorę się do prawnika żeby rzucił na to okiem 🙂

     
  • Maria

    W końcu parabanki dostaną po piórach bo od dawna im się należy. Nie dość że drakońskie odsetki prowizje i inne koszty to jeszcze problemy z rozliczeniem z Klientem. Nie rozumiem jak można oszukiwać uczciwego Klienta który spłacił wcześniej niż powinien!